Nichicon UCM1V222MNJ1MS
| Manufacturer | |
| MPN | UCM1V222MNJ1MS |
| LCSC Part # | C3829187 |
| Packaging | SMD,D18xL17.5mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | ±20% 35V 2200uF SMD,D18xL17.5mm Aluminum Electrolytic Capacitors RoHS |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Passives/Capacitors/Aluminum Electrolytic Capacitors | |
| Manufacturer | Nichicon | |
| Packaging | SMD,D18xL17.5mm | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 35V | |
| Lifetime | 5000hrs@105℃ | |
| Capacitance | 2200uF | |
| Ripple Current | 1.03A@120Hz | |
| Operating Temperature | -55℃~+105℃ | |
| Equivalent Series Resistance(ESR) | - | |
| Height - Seated (Max) | 17.5mm | |
| Diameter | 18mm |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 125 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Out of Stock
Stock Notification
Add to BOM List
| Qty | Unit Price(Reference Only) | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 2.5076 | $ 2.51 |
| 200+ | $ 0.9712 | $ 194.24 |
| 500+ | $ 0.9364 | $ 468.20 |
| 1,000+ | $ 0.9197 | $ 919.70 |
Standard Packaging125/Full Reel | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8532229000 |
| USHTS | 8532230020 |
| TARIC | 8532220000 |
| CAHTS | 8532220000 |
| BRHTS | 85322200 |
| INHTS | 85322200 |
| MXHTS | 8532.22.99 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8532229000 |
| USHTS | 8532230020 |
| TARIC | 8532220000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8532220000 |
| BRHTS | 85322200 |
| INHTS | 85322200 |
| MXHTS | 8532.22.99 |

