STE STE05D511K1BN0FSB0R0
| Manufacturer | STEAsian Brands |
| MPN | STE05D511K1BN0FSB0R0 |
| LCSC Part # | C362802 |
| Packaging | Through Hole,P=5mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | VARISTOR 459V~561V 200A P=5mm |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Circuit Protection/Varistors, MOVs | |
| Manufacturer | STE | |
| Packaging | Through Hole,P=5mm | |
| Clamping Voltage | 845V | |
| Rated Wattage | 100mW | |
| Pitch | 5mm | |
| Energy | 16J | |
| Capacitance | 50pF@1kHz | |
| Maximum DC Volts | 415V | |
| Maximum AC Volts | 320V | |
| Varistor Voltage | 459V~561V |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 10 |
| Multiple | 10 |
| Standard Packaging | 1000 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Features
AI Translation
- Wide operating voltage range from 18V to 1100V
- Operating Temperature: -40℃~+105℃ Storage Temperature: 15℃~35℃
Applications
AI Translation
- The over-voltage protection for transistors, IC, SCR and semiconductor switching components and a variety of electronic, electrical equipment
- Surge absorption and over-voltage protection for household appliances
- Industrial electrical surge absorption
- Electrostatic discharge and noise signal cancellation
- Surge absorption of relays and solenoid valves
- Over-voltage protection for leakage switch
- The lightning protection and over-voltage protection for Telephone program-controlled switches and communications equipment
In-Stock: 540
540 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 10+ | $ 0.0367 | $ 0.37 |
| 100+ | $ 0.0292 | $ 2.92 |
| 300+ | $ 0.0254 | $ 7.62 |
| 1,000+ | $ 0.0219 | $ 21.90 |
| 5,000+ | $ 0.0196 | $ 98.00 |
| 10,000+ | $ 0.0185 | $ 185.00 |
Standard Packaging1000/Full Bag | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8533400000 |
| USHTS | 8533404000 |
| TARIC | 8533401000 |
| CAHTS | 8533400000 |
| BRHTS | 85334013 |
| INHTS | 85334090 |
| MXHTS | 8533.40.01 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8533400000 |
| USHTS | 8533404000 |
| TARIC | 8533401000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8533400000 |
| BRHTS | 85334013 |
| INHTS | 85334090 |
| MXHTS | 8533.40.01 |



