Infineon TDB6HK180N16RR
| Manufacturer | |
| MPN | TDB6HK180N16RR |
| LCSC Part # | C3613923 |
| Packaging | Through Hole,107.5x45mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | SCR and Diode1.6kV Through Hole,107.5x45mm |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Discrete Semiconductors/Thyristors/SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Infineon | |
| Packaging | Through Hole,107.5x45mm | |
| Holding Current (Ih) | 220mA | |
| Current - Gate Trigger(Igt) | 100mA | |
| Voltage - On State(Vtm) | - | |
| Current - On State(It(RMS)) | - | |
| Peak off - state voltage(Vdrm) | 1.6kV | |
| Current - Surge(Itsm@f) | 1.6kA@50Hz | |
| SCR Type | 3 SCR and 3 Diode | |
| Operating Temperature | - | |
| Gate Trigger Voltage (Vgt) | 2V |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 15 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Features
AI Translation
- 2.5 kV AC 1min Insulation
- Al₂O₃ Substrate with Low Thermal Resistance
- High Power Density
- High mechanical robustness
- Isolated Base Plate
- Compact design
- Copper Base Plate
- Solder Contact Technology
- RoHS compliant
- Standard Housing
Applications
AI Translation
- Active Rectifier
- Half Controlled B6-bridge
In-Stock: 12
12 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 87.5069 | $ 87.51 |
| 30+ | $ 84.4093 | $ 2532.28 |
Standard Packaging15/Full Tray | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8541300000 |
| USHTS | 8541300080 |
| TARIC | 8541300000 |
| CAHTS | 8541300000 |
| BRHTS | 85413019 |
| INHTS | 85413010 |
| MXHTS | 8541.30.01 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8541300000 |
| USHTS | 8541300080 |
| TARIC | 8541300000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8541300000 |
| BRHTS | 85413019 |
| INHTS | 85413010 |
| MXHTS | 8541.30.01 |

