Amphenol G633A0520022YEU
| Manufacturer | |
| MPN | G633A0520022YEU |
| LCSC Part # | C357792 |
| Packaging | SMD,P=0.8mm,Surface Mount,Right Angle |
| Customer # | |
| Key Attributes | MINI PCI-E SOCKET, 52 POS., 0.8MM PITCH, R/A SMT TYPE |
| Description | SMD,P=0.8mm,Surface Mount,Right Angle Edgeboard Connectors RoHS |
| Datasheet | |
| Custom Cables | MOQ 1pc |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | All |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects/Card Edge Connectors/Edgeboard Connectors | |
| Manufacturer | Amphenol | |
| Packaging | SMD,P=0.8mm,Surface Mount,Right Angle |
Show similar products (0) >
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
Related Resources
| Type | Link |
|---|---|
| Datasheet | |
| EDA Models |
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 600 |
| Sales Unit | Piece |
LCSC offers a comprehensive range of cost-effective custom cable solutions tailored for diverse electronic components and electrical applications. Our products comply with RoHS and UL standards, guaranteeing premium quality and reliability. Leveraging our extensive on-site connector inventory, we provide flexible services with no MOQ, rapid quoting, and short lead times—ensuring a seamless and efficient procurement experience.
Learn more.
In-Stock:
1,591
1,591
In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
1+ | $ 0.906 | $ 0.91 |
10+ | $ 0.8225 | $ 8.23 |
30+ | $ 0.7775 | $ 23.33 |
100+ | $ 0.7261 | $ 72.61 |
600+ | $ 0.7036 | $ 422.16 |
1,200+ | $ 0.694 | $ 832.80 |
Standard Packaging 600/Full
Reel | ||
Better price for more quantity?
$