Phoenix Contact 1071080
| Manufacturer | |
| MPN | 1071080 |
| LCSC Part # | C3309466 |
| Packaging | Through Hole,P=5mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | TERM BLK 12POS 5mm TH |
| Datasheet | |
| Custom Cables | MOQ 1pc |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects/Terminal Blocks/Wire to Board | |
| Manufacturer | Phoenix Contact | |
| Packaging | Through Hole,P=5mm | |
| Operating Temperature | -40℃~+100℃ | |
| Number of Positions or Pins | 1x12P | |
| Color | Green | |
| Number of Pins | 12P | |
| Wire Gauge - AWG | 16~24 | |
| Mounting Type | - | |
| Number of PINs Per Row | 12 | |
| Number of Rows | 1 | |
| Pitch | 5mm |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 50 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Out of Stock
Stock Notification
Add to BOM List
| Qty | Unit Price(Reference Only) | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 5.1214 | $ 5.12 |
| 200+ | $ 1.9832 | $ 396.64 |
| 500+ | $ 1.9136 | $ 956.80 |
| 1,000+ | $ 1.8789 | $ 1878.90 |
Standard Packaging50/Full Tray | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
Custom Cables: MOQ 1pc
LCSC offers a comprehensive range of cost-effective custom cable solutions tailored for diverse electronic components and electrical applications. Our products comply with RoHS and UL standards, guaranteeing premium quality and reliability. Leveraging our extensive on-site connector inventory, we provide flexible services with no MOQ, rapid quoting, and short lead times—ensuring a seamless and efficient procurement experience. Learn more.

