Mini-Circuits ADT1-6T+
| Manufacturer | |
| MPN | ADT1-6T+ |
| LCSC Part # | C3304884 |
| Packaging | SMD-6P,7.9x5.6mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | RF Transformer 50Ω 0.03 to 125 MHz |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | RF and Wireless/Balun | |
| Manufacturer | Mini-Circuits | |
| Packaging | SMD-6P,7.9x5.6mm | |
| Amplitude Balance (Max) | 0.1dB | |
| Return Loss(Min) | 18dB | |
| Phase Difference | 1° | |
| Frequency Range | 30kHz~125MHz | |
| Operating Temperature | -20℃~+85℃ | |
| Insertion Loss | 3dB | |
| Impedance - Unbalanced/Balanced | 50Ω:50Ω |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 900 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Features
AI Translation
- excellent amplitude unbalance, 0.1 dB typ. and phase unbalance, 1 deg. typ. in 1dB bandwidth
- excellent return loss, 18 dB typ. in 1 dB bandwidth
- aqueous washable
- protected under US patent 6,133,525
Applications
AI Translation
- impedance matching
- balanced amplifier
In-Stock: 455
455 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 6.6118 | $ 6.61 |
| 10+ | $ 5.6395 | $ 56.40 |
| 30+ | $ 5.048 | $ 151.44 |
| 100+ | $ 4.5505 | $ 455.05 |
Standard Packaging900/Full Reel | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8504319000 |
| USHTS | 8504312000 |
| TARIC | 8504318090 |
| CAHTS | 8504310020 |
| BRHTS | 85043199 |
| INHTS | 85043100 |
| MXHTS | 8504.31.99 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8504319000 |
| USHTS | 8504312000 |
| TARIC | 8504318090 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8504310020 |
| BRHTS | 85043199 |
| INHTS | 85043100 |
| MXHTS | 8504.31.99 |



