IDCHIP 8002A
| Manufacturer | IDCHIPAsian Brands |
| MPN | 8002A |
| LCSC Part # | C329448 |
| Packaging | SOP-8 |
| Customer # | |
| Key Attributes | 3W Mono Shutdown Mode Audio Power Amplifier |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Linear/Amplifiers/Audio Amplifiers | |
| Manufacturer | IDCHIP | |
| Packaging | SOP-8 | |
| Quiescent Current | 15mA | |
| Total Harmonic Distortion + Noise (THD+N) | 0.1% | |
| Number of Inputs | - | |
| Signal-to-Noise Ratio | - | |
| Features | Enable/shutdown function | |
| Voltage - Supply | 2.2V~5.5V | |
| Speaker Channels | 1-Channel | |
| Efficiency | - | |
| Operating Temperature | -40℃~+85℃ | |
| Output Power | 3Wx1@4Ω | |
| Class | Class AB | |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 85dB;90dB |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 10 |
| Multiple | 10 |
| Standard Packaging | 4000 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 24,070
24,070 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 10+ | $ 0.0519 | $ 0.52 |
| 100+ | $ 0.0414 | $ 4.14 |
| 300+ | $ 0.0361 | $ 10.83 |
| 1,000+ | $ 0.0321 | $ 32.10 |
| 4,000+ | $ 0.0257 | $ 102.80 |
| 8,000+ | $ 0.0242 | $ 193.60 |
Standard Packaging4000/Full Reel | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8542339000 |
| USHTS | 8542330001 |
| TARIC | 8542339000 |
| CAHTS | 8542330000 |
| BRHTS | 85423390 |
| INHTS | 85423300 |
| MXHTS | 8542.33.99 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8542339000 |
| USHTS | 8542330001 |
| TARIC | 8542339000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8542330000 |
| BRHTS | 85423390 |
| INHTS | 85423300 |
| MXHTS | 8542.33.99 |



