Johanson Dielectrics 0900AT43A0070E
| Manufacturer | |
| MPN | 0900AT43A0070E |
| LCSC Part # | C3284767 |
| Packaging | SMD,7x2mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | 868 and 915MHz dual (wideband) ISM band SMD chip antenna |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | RF and Wireless/RF Antennas | |
| Manufacturer | Johanson Dielectrics | |
| Packaging | SMD,7x2mm | |
| Peak Gain | -0.5dBi | |
| Antenna Type | Patch Antenna | |
| Bandwidth | 70MHz | |
| Operating Temperature | -40℃~+85℃ | |
| Height | 0.8mm | |
| Frequency(Center/Band) | 868MHz;915MHz | |
| Impedance | 50Ω |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 1000 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Introduction
AI Translation
868 and 915 MHz dual-band (wideband) ISM band SMD chip antenna. Frequency range: 858-928 MHz, peak gain: -0.5 dBi (XZ-total), average gain: -2.5 dBi (XZ-total). Average radiation efficiency: 48%, return loss: minimum 4 dB. Impedance: 50 ohms, input power up to 2 W (CW). Operating temperature range: -40 to +85℃. Recommended storage conditions: +5 to +35℃, relative humidity 45-75%, maximum storage period 18 months. Quantity per reel: 1,000 pcs/reel. Efficiency based on evaluation board 0900AT43A0070-EB2SMA, layout #2.
Mechanical Dimensions:
- Length (L): 0.276 ± 0.008 in (7.00 ± 0.20 mm)
- Width (W): 0.079 ± 0.008 in (2.00 ± 0.20 mm)
- Thickness (T): 0.031 +0.004/-0.008 in (0.80 +0.10/-0.20 mm)
- Dimension (a): 0.020 ± 0.012 in (0.50 ± 0.30 mm)
Terminal Configuration:
- No. 1: RF feed point
- No. 2: Connection to trace element
This antenna provides approximately 20 MHz guard band on each side.
Applications
AI Translation
- ISM 868 and 915MHz dual (wideband) SMD chip antenna
In-Stock: 5
5 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 1.5804 | $ 1.58 |
| 10+ | $ 1.3137 | $ 13.14 |
| 30+ | $ 1.1663 | $ 34.99 |
| 100+ | $ 0.9988 | $ 99.88 |
| 500+ | $ 0.9259 | $ 462.95 |
| 1,000+ | $ 0.8918 | $ 891.80 |
Standard Packaging1000/Full Reel | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8517710000 |
| USHTS | 8517790000 |
| TARIC | 8517710000 |
| CAHTS | 8517710000 |
| BRHTS | 85177110 |
| INHTS | 85177100 |
| MXHTS | 8517.70.99 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8517710000 |
| USHTS | 8517790000 |
| TARIC | 8517710000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8517710000 |
| BRHTS | 85177110 |
| INHTS | 85177100 |
| MXHTS | 8517.70.99 |

