BOURNS MOV-10D330K
| Manufacturer | |
| MPN | MOV-10D330K |
| LCSC Part # | C3263899 |
| Packaging | Through Hole,P=7.5mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | 26V 20V 33V Through Hole,P=7.5mm Varistors, MOVs RoHS |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Circuit Protection/Varistors, MOVs | |
| Manufacturer | BOURNS | |
| Packaging | Through Hole,P=7.5mm | |
| Maximum DC Volts | 26V | |
| Capacitance | 3nF@1kHz | |
| Energy | 4J | |
| Maximum AC Volts | 20V | |
| Varistor Voltage | 33V |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 5 |
| Multiple | 5 |
| Standard Packaging | 1000 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Introduction
AI Translation
The MOV-10DxxxK Series of 10 mm radial leaded varistor devices protects against overvoltage transients such as lightning, power contact and power induction. The metal oxide varistors offer a choice of varistor voltages from 18 V to 820 V and Vrms voltages from 11 V to 510 V. The devices have a high current handling, high energy absorption capability and fast response times to protect against transient faults up to rated limits.
Features
AI Translation
- High voltage and current rating
- Straight and kinked lead styles available
- Bidirectional
- Surge protection
- Fast response time
- RoHS compliant
- Agency listing
Applications
AI Translation
- Power supplies
- Power systems
- Line voltage
- Telecom systems
- White goods / appliances
In-Stock: 480
480 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 5+ | $ 0.1936 | $ 0.97 |
| 50+ | $ 0.1893 | $ 9.47 |
| 150+ | $ 0.1864 | $ 27.96 |
| 500+ | $ 0.1836 | $ 91.80 |
Standard Packaging1000/Full Bag | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8533400000 |
| USHTS | 8533404000 |
| TARIC | 8533401000 |
| CAHTS | 8533400000 |
| BRHTS | 85334013 |
| INHTS | 85334090 |
| MXHTS | 8533.40.01 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8533400000 |
| USHTS | 8533404000 |
| TARIC | 8533401000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8533400000 |
| BRHTS | 85334013 |
| INHTS | 85334090 |
| MXHTS | 8533.40.01 |

