BOURNS ISOM5-380-B-L2
| Manufacturer | |
| MPN | ISOM5-380-B-L2 |
| LCSC Part # | C3262993 |
| Packaging | Through Hole,P=7.5mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | VARISTOR 5kA P=7.5mm |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Circuit Protection/Transient Voltage Suppressors (TVS)/Mixed Technology | |
| Manufacturer | BOURNS | |
| Packaging | Through Hole,P=7.5mm | |
| Clamping Voltage | 1kV | |
| Peak Pulse Current (Ipp) | 5kA | |
| Energy | 305J | |
| Capacitance | 40pF@20kHz | |
| Varistor Voltage | - | |
| Voltage Rating | 505V;380V |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 300 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Introduction
AI Translation
Combines the breakthrough surge performance of EdgMOV™ protection devices with an integrated Gas Discharge Tube (GDT) isolation structure to create the innovative IsoMOV™ Series Hybrid Protection Component. By combining the best features of both MOV and GDT technologies into a single component, the IsoMOV™ Series achieves high performance as a long life protector with lower capacitance, very low leakage and superb energy handling density. The IsoMOV™ Series is ideally suited for AC and DC power applications where premium performance and/or space savings are required.
Features
AI Translation
- High energy handling density
- Hybrid (MOV and GDT) design
- Extended temperature range
- Ring-wave tolerant
- Low capacitance
- UL recognized
- RoHS compliant
Applications
AI Translation
- AC Line Protection
- White goods
- Fire alarm systems
- High value consumer goods
- LED lighting
- UL1449 SPD
- Industrial equipment
In-Stock: 85
85 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 0.8613 | $ 0.86 |
| 10+ | $ 0.8407 | $ 8.41 |
| 30+ | $ 0.8248 | $ 24.74 |
| 100+ | $ 0.8106 | $ 81.06 |
Standard Packaging300/Full Bag | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8533400000 |
| USHTS | 8533404000 |
| TARIC | 8533401000 |
| CAHTS | 8533400000 |
| BRHTS | 85334013 |
| INHTS | 85334090 |
| MXHTS | 8533.40.01 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8533400000 |
| USHTS | 8533404000 |
| TARIC | 8533401000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8533400000 |
| BRHTS | 85334013 |
| INHTS | 85334090 |
| MXHTS | 8533.40.01 |

