Mini-Circuits ADE-2+
| Manufacturer | |
| MPN | ADE-2+ |
| LCSC Part # | C3176642 |
| Packaging | SMD-6P,7.9x5.6mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | Surface Mount Frequency Mixer 5 to 1000MHz |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | RF and Wireless/RF Mixers | |
| Manufacturer | Mini-Circuits | |
| Packaging | SMD-6P,7.9x5.6mm | |
| Features | - | |
| IP3 | 20dBm | |
| LO Frequency Range | 5MHz~1GHz | |
| Isolation(L-R) | 67.56dB | |
| IF Frequency Range | 0MHz~1GHz | |
| Isolation(L-I) | 56.62dB | |
| Operating Temperature | -40℃~+85℃ | |
| RF Frequency Range | 5MHz~1GHz | |
| Gain/Loss | 6.47dB;8dB |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 1000 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Features
AI Translation
- excellent L-R isolation, 47 dB typ.
- low profile package
- aqueous washable
- protected by U.S. Patent 6,133,525
Applications
AI Translation
- cellular
- PCS
In-Stock: 4
4 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 6.6654 | $ 6.67 |
| 10+ | $ 5.7269 | $ 57.27 |
| 30+ | $ 5.1547 | $ 154.64 |
| 100+ | $ 4.6765 | $ 467.65 |
Standard Packaging1000/Full Reel | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8542339000 |
| USHTS | 8542330001 |
| TARIC | 8542339000 |
| CAHTS | 8542330000 |
| BRHTS | 85423390 |
| INHTS | 85423300 |
| MXHTS | 8542.33.99 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8542339000 |
| USHTS | 8542330001 |
| TARIC | 8542339000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8542330000 |
| BRHTS | 85423390 |
| INHTS | 85423300 |
| MXHTS | 8542.33.99 |



