VISHAY NTCLE100E3682JB0A
| Manufacturer | |
| MPN | NTCLE100E3682JB0A |
| LCSC Part # | C3154267 |
| Packaging | Through Hole,P=2.54mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | 6.8kΩ 500mW ±5% ±0.75% Through Hole,P=2.54mm NTC Thermistors RoHS |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Sensors, Transducers/Temperature Sensors/NTC Thermistors | |
| Manufacturer | VISHAY | |
| Packaging | Through Hole,P=2.54mm | |
| Resistance @ 25℃ | 6.8kΩ | |
| Power(Watts) | 500mW | |
| Pitch | 2.54mm | |
| Operating Temperature | -40℃~+125℃ | |
| Tolerance | ±5% | |
| B Constant (25℃/100℃) | - | |
| Steady State Current (Max) | - | |
| Diameter (φD) | 3.3mm | |
| Thermal Time Constant | 15s | |
| B Constant (25℃/85℃) | 3977K | |
| B Constant (25℃/75℃) | - | |
| B Constant (25℃/50℃) | - | |
| B Constant Tolerance | ±0.75% |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 500 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Introduction
AI Translation
These thermistors have a negative temperature coefficient. The part consists of a NTC chip, soldered between two tin plated copper wires. It has a gray base coating with a blue colored dot. The coating has no specified insulation properties.
Features
AI Translation
- Accuracy over a wide temperature range
- High stability over a long life
- Excellent price/performance ratio
- cULus recognized, file E148885 (category XGPU2/XGPU8)
- Mounting: radial
Applications
AI Translation
- Temperature measurement, compensation, sensing and control in consumer and industrial applications
Out of Stock
Notify Me
Add to BOM List
| Qty | Unit Price(Reference Only) | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 0.6898 | $ 0.69 |
| 200+ | $ 0.267 | $ 53.40 |
| 500+ | $ 0.2577 | $ 128.85 |
| 1,000+ | $ 0.2531 | $ 253.10 |
Standard Packaging500/Full Bag | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8533400000 |
| USHTS | 8533404000 |
| TARIC | 8533401000 |
| CAHTS | 8533400000 |
| BRHTS | 85334013 |
| INHTS | 85334090 |
| MXHTS | 8533.40.01 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8533400000 |
| USHTS | 8533404000 |
| TARIC | 8533401000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8533400000 |
| BRHTS | 85334013 |
| INHTS | 85334090 |
| MXHTS | 8533.40.01 |

