Legion VS12-C11ARC-R
| Manufacturer | LegionAsian Brands |
| MPN | VS12-C11ARC-R |
| LCSC Part # | C309218 |
| Packaging | Through Hole,41x9mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | SWITCH ROCKER SPST 12A 250V |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Switches/Rocker Switches | |
| Manufacturer | Legion | |
| Packaging | Through Hole,41x9mm | |
| Voltage Rating (AC) | 250V | |
| Operating Temperature | -40℃~+125℃ | |
| Circuit | SPST | |
| Actuator Color | Red | |
| Actuator Type | Concave Bend | |
| With Lamp | No | |
| Length | 41mm | |
| Life | 1,000 cycles | |
| Termination Style | PC Pin | |
| Current Rating | 12A | |
| Switch Height | 11mm | |
| Width | 9mm |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 250 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 6
6 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 0.8377$ 0.7959 | $ 0.80 |
| 10+ | $ 0.6775$ 0.6437 | $ 6.44 |
| 30+ | $ 0.5982$ 0.5683 | $ 17.05 |
| 250+ | $ 0.4998$ 0.4749 | $ 118.73 |
| 500+ | $ 0.4522$ 0.4296 | $ 214.80 |
| 1,000+ | $ 0.4284$ 0.4070 | $ 407.00 |
Standard Packaging250/Full Bag | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8536500090 |
| USHTS | 8536507000 |
| TARIC | 8536500300 |
| CAHTS | 8536501000 |
| BRHTS | 85365090 |
| INHTS | 85365090 |
| MXHTS | 8536.50.09 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8536500090 |
| USHTS | 8536507000 |
| TARIC | 8536500300 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536501000 |
| BRHTS | 85365090 |
| INHTS | 85365090 |
| MXHTS | 8536.50.09 |



