Mini-Circuits MAC-24LH+
| Manufacturer | |
| MPN | MAC-24LH+ |
| LCSC Part # | C30715528 |
| Packaging | SMD-10P,7.6x6.4mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | Ceramic-sealed frequency mixer, bandwidth 300 MHz - 12 GHz, LO level 4 - 17 dBm |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | RF and Wireless/RF Mixers | |
| Manufacturer | Mini-Circuits | |
| Packaging | SMD-10P,7.6x6.4mm | |
| Features | - | |
| IP3 | 43dBm | |
| LO Frequency Range | 300MHz~2.4GHz | |
| Isolation(L-R) | 40dB | |
| Isolation(L-I) | 23dB | |
| RF Frequency Range | 300MHz~2.4GHz | |
| Operating Temperature | -55℃~+125℃ | |
| Gain/Loss | 6.5dB;8dB |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 500 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Introduction
AI Translation
Mini-Circuits' MAC mixers employ a unique new design and a highly repeatable, tightly controlled, automated process that delivers industry-leading reliability at a remarkably affordable price. Schottky diode quads meeting our strict specifications are bonded to a multilayer integrated LTCC substrate, and then hermetically sealed under a controlled atmosphere with gold-plated covers and eutectic AuSn solder. These passive, double-balanced mixers are capable of meeting MIL requirements for gross leak, fine leak, thermal shock, vibration, acceleration, mechanical shock, and HTOL (The testing can be done if requested), and every MAC mixer is backed with our 3-year guarantee.
Features
AI Translation
- wide bandwidth, 300 to 2400 MHz
- low conversion loss, 6.5 dB typ.
- excellent L - R isolation, 40 dB typ.
- LTCC double balanced mixer
- aqueous washable
- low cost
- low profile, 0.060"
- protected by US Patent 7,027,795
- 3 - YEAR GUARANTEE - The Most Reliable Mixers
In-Stock: 5
5 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 38.4085 | $ 38.41 |
| 30+ | $ 36.3519 | $ 1090.56 |
Standard Packaging500/Full Reel | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8542339000 |
| USHTS | 8542330001 |
| TARIC | 8542339000 |
| CAHTS | 8542330000 |
| BRHTS | 85423390 |
| INHTS | 85423300 |
| MXHTS | 8542.33.99 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8542339000 |
| USHTS | 8542330001 |
| TARIC | 8542339000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8542330000 |
| BRHTS | 85423390 |
| INHTS | 85423300 |
| MXHTS | 8542.33.99 |

