YLPTEC URB2405S-6WR3
| Manufacturer | YLPTECAsian Brands |
| MPN | URB2405S-6WR3 |
| LCSC Part # | C3031185 |
| Packaging | SIP,22x9.5mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | DC DC CONVERTER 5V 6W |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Power Supplies/Power Suppliers - Board Mount/DC DC Converters | |
| Manufacturer | YLPTEC | |
| Packaging | SIP,22x9.5mm | |
| Vin | 9V~36V | |
| Ripple Noise | 50mVp-p | |
| type | - | |
| Vout | 5V | |
| Operating Temperature | -40℃~+105℃ | |
| Quiescent Supply Current | - | |
| Capacitive Load(Max) | 1000uF | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Iout | 1.2A | |
| Height | 9.5mm | |
| Frequency - Switching | 300kHz | |
| Isolation Voltage(Vrms) | 1.5kV | |
| Conversion Efficiency | 82% | |
| Output Power | 6W | |
| Features | Under Voltage Protection;Short Circuit Protection;Over Current Protection | |
| Length | 22mm | |
| Width | 12mm |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 22 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 5,494
5,494 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 4.7527$ 4.2775 | $ 4.28 |
| 10+ | $ 4.1639$ 3.7476 | $ 37.48 |
| 22+ | $ 3.8809$ 3.4929 | $ 76.84 |
| 110+ | $ 3.4792$ 3.1313 | $ 344.44 |
| 440+ | $ 3.3344$ 3.0010 | $ 1320.44 |
| 880+ | $ 3.2742$ 2.9468 | $ 2593.18 |
Standard Packaging22/Full Tube | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | |
| USHTS | |
| TARIC | |
| CAHTS | |
| BRHTS | |
| INHTS | |
| MXHTS |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | |
| USHTS | |
| TARIC |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | |
| BRHTS | |
| INHTS | |
| MXHTS | |



