YLPTEC B1212S-1WR3
| Manufacturer | YLPTECAsian Brands |
| MPN | B1212S-1WR3 |
| LCSC Part # | C3031174 |
| Packaging | SIP,11.6x6mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | 1W isolated DC-DC converter Fixed input voltage, unregulated single output |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Power Supplies/Power Suppliers - Board Mount/DC DC Converters | |
| Manufacturer | YLPTEC | |
| Packaging | SIP,11.6x6mm | |
| Vin | 10.8V~13.2V | |
| Vout | 12V | |
| Operating Temperature | -40℃~+105℃ | |
| Capacitive Load(Max) | 560uF | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Ripple | 30mVp-p | |
| Iout | 84mA | |
| Height | 10.16mm | |
| Frequency - Switching | 260kHz | |
| Isolation Voltage(Vrms) | 1.5kV | |
| Output Power | 1W | |
| Conversion Efficiency | 90% | |
| Features | Short Circuit Protection;Automatic fault recovery;Over-temperature protection | |
| Length | 11.6mm | |
| Width | 6mm |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 43 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 12,423
12,423 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 1.2108$ 0.9081 | $ 0.91 |
| 10+ | $ 1.0589$ 0.7942 | $ 7.94 |
| 43+ | $ 0.9165$ 0.6874 | $ 29.56 |
| 86+ | $ 0.8094$ 0.6071 | $ 52.21 |
| 516+ | $ 0.7662$ 0.5747 | $ 296.55 |
| 989+ | $ 0.7454$ 0.5591 | $ 552.95 |
Standard Packaging43/Full Tube | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | |
| USHTS | |
| TARIC | |
| CAHTS | |
| BRHTS | |
| INHTS | |
| MXHTS |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | |
| USHTS | |
| TARIC |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | |
| BRHTS | |
| INHTS | |
| MXHTS | |



