HYNIX H26M51002KPR
| Manufacturer | |
| MPN | H26M51002KPR |
| LCSC Part # | C3002775 |
| Packaging | FBGA-153 |
| Customer # | |
| Key Attributes | 16GB eMMC 5.1 FBGA-153 Memory (ICs) RoHS |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Memory/Memory (ICs) | |
| Manufacturer | HYNIX | |
| Packaging | FBGA-153 | |
| Memory Size | 16GB | |
| Operating temperature | -25℃~+85℃ | |
| Reading Speed in Sequence | 250MB/S | |
| Writing Speed in Sequence | 45MB/S | |
| Features | Built-in wear leveling function;Bad block management function;Garbage collection function;ECC error correction function;Power-down data protection function;Secure write protection function | |
| configuration | - | |
| NAND Stand-By Current | 30uA | |
| Controller Stand-By Current | 120uA | |
| NAND Operating Voltage (VCCF) | 2.7V~3.6V | |
| Interface | eMMC 5.1 | |
| Controller Operating Voltage (VCCQ) | 1.7V~1.95V |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 1600 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Introduction
AI Translation
SK Hynix e-NAND is compatible with JEDEC standard eMMC5.1 specifications. e-NAND has the built-in intelligent controller which manages interface protocols, wear leveling, bad block management, garbage collection, and ECC. e-NAND protects the data contents from the host sudden power off failure.
Features
AI Translation
- eMMC5.1 compatible (Backward compatible to eMMC4.5&eMMC5.0)
- Bus mode
- Data bus width: 1bit(default), 4bits, 8bits
- Data transfer rate: up to 400MB/s (HS400)
- MMC I/F Clock frequency: 0~200MHz
- MMC I/F Boot frequency: 0~52 MHz
- Operating Voltage Range
- VCC (NAND): 2.7V - 3.6V
- Vccq (Controller): 1.7V - 1.95V
- Temperature
- Operation (-25℃ ~ +85℃)
- Storage without operation (-40℃ ~ +85℃)
- Others
- This product is compliance with the RoHS directive
- Supported Features
- HS400, HS200
- HPI, BKOPS, BKOP operation control
- Packed CMD, CMD queuing
- Cache, Cache barrier, Cache flushing report
- Partitioning, RPMB, RPMB throughput improve
- Discard, Trim, Erase, Sanitize
- Write protect, Secure write protection
- Lock/Unlock
- PON, Sleep/Awake
- Reliable Write
- Boot feature, Boot partition
- HW/SW Reset
- Field Firmware Update
- Configurable driver strength
- Health(Smart) report
- Production state awareness
- Secure removal type
- Data Strobe pin, Enhanced data strobe
In-Stock: 281
281 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 37.1093 | $ 37.11 |
| 30+ | $ 34.046 | $ 1021.38 |
Standard Packaging1600/Full Tray | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | 3A991B1A |
| CNHTS | 8542329000 |
| USHTS | 8542320071 |
| TARIC | 8542329000 |
| CAHTS | 8542330000 |
| BRHTS | 85423299 |
| INHTS | 85423200 |
| MXHTS | 8542.32.99 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | 3A991B1A |
| CNHTS | 8542329000 |
| USHTS | 8542320071 |
| TARIC | 8542329000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8542330000 |
| BRHTS | 85423299 |
| INHTS | 85423200 |
| MXHTS | 8542.32.99 |



