YLPTEC RSM232
| Manufacturer | YLPTECAsian Brands |
| MPN | RSM232 |
| LCSC Part # | C2992413 |
| Packaging | DIP,19.5x16.5mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | 115.2Kbps Yes DIP,19.5x16.5mm Modules RoHS |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Interface/Modules | |
| Manufacturer | YLPTEC | |
| Packaging | DIP,19.5x16.5mm | |
| Operating Temperature | -40℃~+85℃ | |
| Voltage - Supply | 3.15V~5.25V | |
| Features | Built-in isolated DC/DC converter;Overvoltage protection | |
| Data Rate | 115.2Kbps | |
| ESD Protect | Yes | |
| Quiescent Current | 30mA | |
| Isolation Voltage(Vrms) | 2500V |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 30 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 571
571 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 5.5824$ 4.1868 | $ 4.19 |
| 10+ | $ 4.8155$ 3.6117 | $ 36.12 |
| 30+ | $ 4.3599$ 3.2700 | $ 98.10 |
| 90+ | $ 3.8994$ 2.9246 | $ 263.21 |
| 510+ | $ 3.6883$ 2.7663 | $ 1410.81 |
| 900+ | $ 3.5914$ 2.6936 | $ 2424.24 |
Standard Packaging30/Full Tube | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8538900000 |
| USHTS | 8538901000 |
| TARIC | 8538901900 |
| CAHTS | 8538909090 |
| BRHTS | 85389090 |
| INHTS | 85389000 |
| MXHTS | 8538.90.01 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8538900000 |
| USHTS | 8538901000 |
| TARIC | 8538901900 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8538909090 |
| BRHTS | 85389090 |
| INHTS | 85389000 |
| MXHTS | 8538.90.01 |



