ESPRESSIF ESP32-S3-WROOM-1U-N16
| Manufacturer | ESPRESSIFAsian Brands |
| MPN | ESP32-S3-WROOM-1U-N16 |
| LCSC Part # | C2980298 |
| Packaging | SMD,19.2x18mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | 2.4GHz Wi-Fi (802.11b/g/n) + Bluetooth 5 (LE) module |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | RF and Wireless/RF Transceiver Modules and Modems | |
| Manufacturer | ESPRESSIF | |
| Packaging | SMD,19.2x18mm | |
| Frequency Range | 2.4GHz | |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V | |
| Utilized IC / Part | ESP32-S3 | |
| Output Power | 20.5dBm | |
| Wireless Standard | Bluetooth5.0 | |
| Sensitivity | -103.5dBm | |
| Receive Current | 95mA | |
| Interface | GPIO;SPI;UART;I2C;I2S;USB | |
| Operating Temperature | -40℃~+85℃ | |
| Current Of Transmitting | 355mA |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 650 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 3,080
3,080 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 5.6146 | $ 5.61 |
| 10+ | $ 5.0348 | $ 50.35 |
| 30+ | $ 4.6905 | $ 140.72 |
| 100+ | $ 4.403 | $ 440.30 |
| 650+ | $ 4.2098 | $ 2736.37 |
| 1,300+ | $ 4.1237 | $ 5360.81 |
Standard Packaging650/Full Reel | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | 5A992C |
| CNHTS | 8517629200 |
| USHTS | 8517620090 |
| TARIC | 8517620000 |
| CAHTS | 8517620090 |
| BRHTS | 85176299 |
| INHTS | 85176290 |
| MXHTS | 8517.62.99 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | 5A992C |
| CNHTS | 8517629200 |
| USHTS | 8517620090 |
| TARIC | 8517620000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8517620090 |
| BRHTS | 85176299 |
| INHTS | 85176290 |
| MXHTS | 8517.62.99 |



