G-Switch GT-BTR20008-0460A-004A
| Manufacturer | G-SwitchAsian Brands |
| MPN | GT-BTR20008-0460A-004A |
| LCSC Part # | C29780048 |
| Packaging | SMD,P=2mm,Surface Mount,Right Angle |
| Customer # | |
| Key Attributes | G-Switch 2.0 8Pin Battery Connector |
| Datasheet | |
| Custom Cables | MOQ 1pc |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects/Rectangular Connectors/Spring Loaded | |
| Manufacturer | G-Switch | |
| Packaging | SMD,P=2mm,Surface Mount,Right Angle | |
| Pitch | 2mm | |
| Connect Type | Blade Contact (Female) | |
| Operating Temperature | -40℃~+85℃ | |
| Voltage Rating (Max) | 20V | |
| Contact Plating | Gold | |
| Mounting Type | Surface Mount, Right Angle | |
| Contact Material | Brass | |
| Number of Pins | 8P | |
| Current Rating | 5A |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 1400 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 1,308
1,308 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 1.2717$ 1.2082 | $ 1.21 |
| 10+ | $ 1.1641$ 1.1059 | $ 11.06 |
| 30+ | $ 1.0961$ 1.0413 | $ 31.24 |
| 100+ | $ 1.0281$ 0.9767 | $ 97.67 |
| 500+ | $ 0.9965$ 0.9467 | $ 473.35 |
| 1,000+ | $ 0.9838$ 0.9347 | $ 934.70 |
Standard Packaging1400/Full Reel | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536901900 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369090 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.19 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536901900 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369090 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.19 |
Custom Cables: MOQ 1pc
LCSC offers a comprehensive range of cost-effective custom cable solutions tailored for diverse electronic components and electrical applications. Our products comply with RoHS and UL standards, guaranteeing premium quality and reliability. Leveraging our extensive on-site connector inventory, we provide flexible services with no MOQ, rapid quoting, and short lead times—ensuring a seamless and efficient procurement experience. Learn more.



