G-Switch GT-BTR20005-0650A-002A
| Manufacturer | G-SwitchAsian Brands |
| MPN | GT-BTR20005-0650A-002A |
| LCSC Part # | C29780043 |
| Packaging | Through Hole,Right Angle,P=2mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | Gold Right Angle Brass Through Hole,Right Angle,P=2mm Spring Loaded RoHS |
| Datasheet | |
| Custom Cables | MOQ 1pc |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects/Rectangular Connectors/Spring Loaded | |
| Manufacturer | G-Switch | |
| Packaging | Through Hole,Right Angle,P=2mm | |
| Pitch | 2mm | |
| Operating Temperature | -40℃~+105℃ | |
| Connect Type | Blade Contact (Female) | |
| Voltage Rating (Max) | 20V | |
| Contact Plating | Gold | |
| Mounting Type | Right Angle | |
| Contact Material | Brass | |
| Current Rating | 5A | |
| Number of Pins | 5P |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 28 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 1,543
1,543 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 0.5542$ 0.5265 | $ 0.53 |
| 10+ | $ 0.4916$ 0.4671 | $ 4.67 |
| 30+ | $ 0.4594$ 0.4365 | $ 13.10 |
| 100+ | $ 0.4289$ 0.4075 | $ 40.75 |
| 500+ | $ 0.4113$ 0.3908 | $ 195.40 |
| 1,000+ | $ 0.4016$ 0.3816 | $ 381.60 |
Standard Packaging28/Full Tube | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536901900 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369090 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.19 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536901900 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369090 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.19 |
Custom Cables: MOQ 1pc
LCSC offers a comprehensive range of cost-effective custom cable solutions tailored for diverse electronic components and electrical applications. Our products comply with RoHS and UL standards, guaranteeing premium quality and reliability. Leveraging our extensive on-site connector inventory, we provide flexible services with no MOQ, rapid quoting, and short lead times—ensuring a seamless and efficient procurement experience. Learn more.



