ZHOURI 2.54-2*20
| Manufacturer |
ZHOURI
Asian Brands |
| MPN | 2.54-2*20 |
| LCSC Part # | C2977589 |
| Packaging | Through Hole,P=2.54mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | CONN SOCKET 40POS 2.54mm DUAL ROW TH |
| Description | Female Header 40 Position 2.54mm Pitch Dual Row Through Hole -40℃~+105℃ |
| Datasheet | |
| Custom Cables | MOQ 1pc |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | All |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects/Rectangular Connectors/Headers, Receptacles, Female Sockets | |
| Manufacturer | ZHOURI | |
| Packaging | Through Hole,P=2.54mm |
Show similar products (0) >
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
Related Resources
| Type | Link |
|---|---|
| Datasheet | |
| EDA Models |
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 5 |
| Multiple | 5 |
| Standard Packaging | 80 |
| Sales Unit | Piece |
LCSC offers a comprehensive range of cost-effective custom cable solutions tailored for diverse electronic components and electrical applications. Our products comply with RoHS and UL standards, guaranteeing premium quality and reliability. Leveraging our extensive on-site connector inventory, we provide flexible services with no MOQ, rapid quoting, and short lead times—ensuring a seamless and efficient procurement experience.
Learn more.
In-Stock:
52,720
52,720
In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
5+ | $ 0.3169 $ 0.3011 | $ 1.51 |
50+ | $ 0.2486 $ 0.2362 | $ 11.81 |
160+ | $ 0.2125 $ 0.2019 | $ 32.30 |
480+ | $ 0.1828 $ 0.1737 | $ 83.38 |
2,400+ | $ 0.1746 $ 0.1659 | $ 398.16 |
4,800+ | $ 0.1697 $ 0.1613 | $ 774.24 |
Standard Packaging 80/Full
Tray | ||
Better price for more quantity?
$