Dersonic RM07D471KC14E100
| Manufacturer | DersonicAsian Brands |
| MPN | RM07D471KC14E100 |
| LCSC Part # | C2974819 |
| Packaging | Through Hole,P=5.08mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | VARISTOR 470V 1250A P=5.08mm |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Circuit Protection/Varistors, MOVs | |
| Manufacturer | Dersonic | |
| Packaging | Through Hole,P=5.08mm | |
| Clamping Voltage | 775V | |
| Pitch | 5.08mm | |
| Rated Wattage | 250mW | |
| Maximum DC Volts | 385V | |
| Energy | 29J | |
| Capacitance | 105pF@1kHz | |
| Maximum AC Volts | 300V | |
| Varistor Voltage | 470V |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 20 |
| Multiple | 20 |
| Standard Packaging | 1000 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Introduction
AI Translation
A varistor has the volt-ampere characteristics in which current suddenly starts to flow through the device at a certain voltage. 压敏电阻的作用:保护在电子线路中的电子元器件免受过电压的影响。 The varistors are used to protect components in electronic and electric circuits from overvoltage. Owing to the characteristic, the varistors are extremely effective as protecting devices of electronic and electric equipment by absorption of abnormal voltages and lightening pulses.
Features
AI Translation
- Compliant with RoHS 2.0, REACH, and halogen-free available
- Safety certification
- Standard type 85℃ to 125℃ derating factor: 2.5%/℃
- Temperature coefficient of varistor voltage: 0 to -0.05 %/°C max.
- Storage temperature range: -55°C ~ +125°C
- Insulation voltage: 2500V 60s (body insulation)
Applications
AI Translation
- Consumer electronics: TV, audio output devices, safety sockets, STB, etc.
- Industrial products: motors, semiconductor components, relays, electromagnetic switches, power circuits, three-phase rectifier circuits, automatic control circuits, etc.
- Communication equipment: telephones, fax machines, exchanges, etc.
- Computers: computers, monitors, printers, scanners, power supplies, adapters, etc.
- Automotive electronics
In-Stock: 87,640
87,640 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 20+ | $ 0.0325$ 0.0309 | $ 0.62 |
| 200+ | $ 0.0256$ 0.0244 | $ 4.88 |
| 1,000+ | $ 0.021$ 0.0200 | $ 20.00 |
| 2,000+ | $ 0.0187$ 0.0178 | $ 35.60 |
| 10,000+ | $ 0.0167$ 0.0159 | $ 159.00 |
| 20,000+ | $ 0.0156$ 0.0149 | $ 298.00 |
Standard Packaging1000/Full Bag | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8533400000 |
| USHTS | 8533404000 |
| TARIC | 8533401000 |
| CAHTS | 8533400000 |
| BRHTS | 85334013 |
| INHTS | 85334090 |
| MXHTS | 8533.40.01 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8533400000 |
| USHTS | 8533404000 |
| TARIC | 8533401000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8533400000 |
| BRHTS | 85334013 |
| INHTS | 85334090 |
| MXHTS | 8533.40.01 |



