Dersonic RM10D471KD14E100
| Manufacturer | DersonicAsian Brands |
| MPN | RM10D471KD14E100 |
| LCSC Part # | C2974809 |
| Packaging | Through Hole,P=7.5mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | VARISTOR 470V 2500A P=7.5mm |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Circuit Protection/Varistors, MOVs | |
| Manufacturer | Dersonic | |
| Packaging | Through Hole,P=7.5mm | |
| Clamping Voltage | 775V | |
| Pitch | 7.5mm | |
| Rated Wattage | 400mW | |
| Energy | 67J | |
| Capacitance | 210pF@1kHz | |
| Maximum DC Volts | 385V | |
| Maximum AC Volts | 300V | |
| Varistor Voltage | 470V |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 10 |
| Multiple | 10 |
| Standard Packaging | 500 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Introduction
AI Translation
A varistor has the volt-ampere characteristics in which current suddenly starts to flow through the device at a certain voltage. The varistors are used to protect components in electronic and electric circuits from overvoltage. When a pulse is applied to the circuit, pulse current Is, which is determined by pulse voltage Vs and pulse impedance Zs, flows to limit the pulse voltage to the varistor limit voltage Vc. Owing to the characteristic, the varistors are extremely effective as protecting devices of electronic and electric equipment by absorption of abnormal voltages and lightening pulses.
Features
AI Translation
- Compliant with RoHS 2.0, REACH, and halogen-free
- Standard type 85℃ to 125℃ derating factor: 2.5%/℃
- Temperature coefficient of varistor voltage: 0 to -0.05 %/°C max.
- Storage temperature range: -55°C ~ +125°C
- Insulation voltage: 2500V 60s (body insulation)
Applications
AI Translation
- Consumer electronics: TVs, audio output devices, safety sockets, STBs, etc.
- Industrial products: motors, semiconductor components, relays, electromagnetic switches, power circuits, three-phase rectifier circuits, automatic control circuits, etc.
- Communication equipment: telephones, fax machines, switchboards, etc.
- Computer equipment: computers, monitors, printers, scanners, power supplies, adapters, etc.
- Automotive electronics
In-Stock: 52,500
52,500 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 10+ | $ 0.0605$ 0.0575 | $ 0.58 |
| 100+ | $ 0.0484$ 0.0460 | $ 4.60 |
| 500+ | $ 0.041$ 0.0390 | $ 19.50 |
| 1,000+ | $ 0.0364$ 0.0346 | $ 34.60 |
| 5,000+ | $ 0.0328$ 0.0312 | $ 156.00 |
| 10,000+ | $ 0.031$ 0.0295 | $ 295.00 |
Standard Packaging500/Full Bag | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8533400000 |
| USHTS | 8533404000 |
| TARIC | 8533401000 |
| CAHTS | 8533400000 |
| BRHTS | 85334013 |
| INHTS | 85334090 |
| MXHTS | 8533.40.01 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8533400000 |
| USHTS | 8533404000 |
| TARIC | 8533401000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8533400000 |
| BRHTS | 85334013 |
| INHTS | 85334090 |
| MXHTS | 8533.40.01 |



