RUILON RL0603A180K
| Manufacturer | RUILONAsian Brands |
| MPN | RL0603A180K |
| LCSC Part # | C2935572 |
| Packaging | 0603 |
| Customer # | |
| Key Attributes | VARISTOR 16.8V~21V 30A 0603 |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Circuit Protection/Varistors, MOVs | |
| Manufacturer | RUILON | |
| Packaging | 0603 | |
| Clamping Voltage | 46V | |
| Energy | 100mJ | |
| Maximum DC Volts | 14V | |
| Maximum AC Volts | 11V | |
| Varistor Voltage | 16.8V~21V |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 5 |
| Multiple | 5 |
| Standard Packaging | 4000 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Features
AI Translation
- EIA size: 0603
- Variable capacitance
- Operating voltage: 3.3Vdc ~ 33Vdc
- High surge suppress capability
- Bidirectional and symmetrical V/l characteristics
- Multilayer ceramic construction technology
- RoHS & Halogen Free (HF) compliant
- Operating temperature range: -55°C ~ +125°C
- Storage temperature range: 5°C ~ +40°C
Applications
AI Translation
- Used to Help Achieve Electromagnetic Compliance of End Products
- Provides On-Board Transient Voltage Protection for ICs, CMOS and MOSFET
- Suppression of Inductive Switching or Other Transient Events Such as EFT and Surge Voltage at the Circuit Board
- Protection of Components and Circuiits Sensitive to ESD Transients Occurring on Power supplies, Control and Signal Lines
In-Stock: 15,345
15,345 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 5+ | $ 0.0862$ 0.0819 | $ 0.41 |
| 50+ | $ 0.0686$ 0.0652 | $ 3.26 |
| 150+ | $ 0.0598$ 0.0569 | $ 8.54 |
| 500+ | $ 0.0532$ 0.0506 | $ 25.30 |
| 2,500+ | $ 0.0434$ 0.0413 | $ 103.25 |
| 4,000+ | $ 0.0408$ 0.0388 | $ 155.20 |
Standard Packaging4000/Full Reel | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8533400000 |
| USHTS | 8533404000 |
| TARIC | 8533401000 |
| CAHTS | 8533400000 |
| BRHTS | 85334013 |
| INHTS | 85334090 |
| MXHTS | 8533.40.01 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8533400000 |
| USHTS | 8533404000 |
| TARIC | 8533401000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8533400000 |
| BRHTS | 85334013 |
| INHTS | 85334090 |
| MXHTS | 8533.40.01 |



