RUILON RL1206A390K
| Manufacturer | RUILONAsian Brands |
| MPN | RL1206A390K |
| LCSC Part # | C2935556 |
| Packaging | 1206 |
| Customer # | |
| Key Attributes | VARISTOR 36V~45V 100A 1206 |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Circuit Protection/Varistors, MOVs | |
| Manufacturer | RUILON | |
| Packaging | 1206 | |
| Clamping Voltage | 99V | |
| Rated Wattage | - | |
| Pitch | - | |
| Capacitance | - | |
| Maximum DC Volts | 30V | |
| Energy | 500mJ | |
| Maximum AC Volts | 25V | |
| Varistor Voltage | 36V~45V |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 10 |
| Multiple | 10 |
| Standard Packaging | 3000 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Features
AI Translation
- EIA size: 1206
- Variable capacitance
- Operating voltage: 3.3Vdc ~ 385Vdc
- High surge suppress capability
- Bidirectional and symmetrical V/I characteristics
- Multilayer ceramic construction technology
- RoHS & Halogen Free (HF) compliant
- Operating temperature range: -55°C ~ +125°C
- Storage temperature range: 5°C ~ +40°C
Applications
AI Translation
- Used to Help Achieve Electromagnetic Compliance of End Products
- Provides On-Board Transient Voltage Protection for ICs, CMOS and MOSFET
- Suppression of Inductive Switching or Other Transient Events Such as EFT and Surge Voltage at the Circuit Board.
- Protection of Components and Circuits Sensitive to ESD Transients Occurring on Power supplies, Control and Signal Lines.
In-Stock: 48,240
48,240 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 10+ | $ 0.1375$ 0.1307 | $ 1.31 |
| 100+ | $ 0.1079$ 0.1026 | $ 10.26 |
| 300+ | $ 0.0931$ 0.0885 | $ 26.55 |
| 3,000+ | $ 0.0758$ 0.0721 | $ 216.30 |
| 6,000+ | $ 0.0669$ 0.0636 | $ 381.60 |
| 9,000+ | $ 0.0625$ 0.0594 | $ 534.60 |
Standard Packaging3000/Full Reel | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8533400000 |
| USHTS | 8533404000 |
| TARIC | 8533401000 |
| CAHTS | 8533400000 |
| BRHTS | 85334013 |
| INHTS | 85334090 |
| MXHTS | 8533.40.01 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8533400000 |
| USHTS | 8533404000 |
| TARIC | 8533401000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8533400000 |
| BRHTS | 85334013 |
| INHTS | 85334090 |
| MXHTS | 8533.40.01 |



