RUILON RL1206A470K
| Manufacturer | RUILONAsian Brands |
| MPN | RL1206A470K |
| LCSC Part # | C2935554 |
| Packaging | 1206 |
| Customer # | |
| Key Attributes | VARISTOR 45.6V~57V 100A 1206 |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Circuit Protection/Varistors, MOVs | |
| Manufacturer | RUILON | |
| Packaging | 1206 | |
| Clamping Voltage | 125V | |
| Pitch | - | |
| Rated Wattage | - | |
| Capacitance | - | |
| Maximum DC Volts | 38V | |
| Energy | 500mJ | |
| Maximum AC Volts | 30V | |
| Varistor Voltage | 45.6V~57V |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 5 |
| Multiple | 5 |
| Standard Packaging | 3000 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Features
AI Translation
- EIA size: 1206
- Variable capacitance
- Operating voltage: 3.3Vdc ~ 385Vdc
- High surge suppress capability
- Bidirectional and symmetrical V/I characteristics
- Multilayer ceramic construction technology
- RoHS & Halogen Free (HF) compliant
- Operating temperature range: -55°C ~ +125°C
- Storage temperature range: 5°C ~ +40°C
Applications
AI Translation
- Used to Help Achieve Electromagnetic Compliance of End Products
- Provides On-Board Transient Voltage Protection for ICs, CMOS and MOSFET
- Suppression of Inductive Switching or Other Transient Events Such as EFT and Surge Voltage at the Circuit Board.
- Protection of Components and Circuits Sensitive to ESD Transients Occurring on Power supplies, Control and Signal Lines.
In-Stock: 17,900
17,900 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 5+ | $ 0.1436$ 0.1365 | $ 0.68 |
| 50+ | $ 0.118$ 0.1121 | $ 5.61 |
| 150+ | $ 0.1051$ 0.0999 | $ 14.99 |
| 500+ | $ 0.0955$ 0.0908 | $ 45.40 |
| 3,000+ | $ 0.0686$ 0.0652 | $ 195.60 |
| 6,000+ | $ 0.0647$ 0.0615 | $ 369.00 |
Standard Packaging3000/Full Reel | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8533400000 |
| USHTS | 8533404000 |
| TARIC | 8533401000 |
| CAHTS | 8533400000 |
| BRHTS | 85334013 |
| INHTS | 85334090 |
| MXHTS | 8533.40.01 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8533400000 |
| USHTS | 8533404000 |
| TARIC | 8533401000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8533400000 |
| BRHTS | 85334013 |
| INHTS | 85334090 |
| MXHTS | 8533.40.01 |



