ESPRESSIF ESP32-S3-WROOM-1-N16R8
| Manufacturer |
ESPRESSIF
Asian Brands |
| MPN | ESP32-S3-WROOM-1-N16R8 |
| LCSC Part # | C2913202 |
| Packaging | SMD,25.5x18mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | 2.4GHz Wi-Fi (802.11b/g/n) + Bluetooth 5 (LE) module |
| Description | 2.4GHz ESP32-S3R8 On-board PCB Antenna -103.5dBm SMD,25.5x18mm RF Transceiver Modules and Modems RoHS |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | All |
|---|---|---|
| Category | RF and Wireless/RF Transceiver Modules and Modems | |
| Manufacturer | ESPRESSIF | |
| Packaging | SMD,25.5x18mm |
Show similar products (0) >
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | 5A992C |
| CNHTS | 8517629200 |
| USHTS | 8517620090 |
| TARIC | 8517620000 |
| CAHTS | 8517620090 |
| BRHTS | 85176299 |
| INHTS | 85176290 |
| MXHTS | 8517.62.99 |
Related Resources
| Type | Link |
|---|---|
| Datasheet | |
| EDA Models |
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 650 |
| Sales Unit | Piece |
Out of Stock
Stock Notification
Add to BOM List
| Qty | Unit Price (Reference Only) | Total Amount |
|---|---|---|
1+ | $ 4.9722 | $ 4.97 |
10+ | $ 4.3486 | $ 43.49 |
30+ | $ 3.8598 | $ 115.79 |
100+ | $ 3.4328 | $ 343.28 |
650+ | $ 3.2801 | $ 2132.07 |
1,300+ | $ 3.2136 | $ 4177.68 |
Standard Packaging 650/Full
Reel | ||
Better price for more quantity?
$