ESPRESSIF ESP32-S3-WROOM-1-N8R8
| Manufacturer | ESPRESSIFAsian Brands |
| MPN | ESP32-S3-WROOM-1-N8R8 |
| LCSC Part # | C2913201 |
| Packaging | SMD,25.5x18mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | 2.4GHz Wi-Fi (802.11b/g/n) + Bluetooth 5 (LE) module |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | RF and Wireless/RF Transceiver Modules and Modems | |
| Manufacturer | ESPRESSIF | |
| Packaging | SMD,25.5x18mm | |
| Frequency Range | 2.4GHz | |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V | |
| Utilized IC / Part | ESP32-S3R8 | |
| Output Power | 20.5dBm | |
| Antenna Type | On-board PCB Antenna | |
| Wireless Standard | Bluetooth5.0 | |
| Sensitivity | -104.5dBm | |
| Receive Current | 97mA | |
| Interface | GPIO;SPI;UART;I2C;I2S;USB | |
| Operating Temperature | -40℃~+65℃ | |
| Current Of Transmitting | 330mA |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 650 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 6,029
6,029 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 4.9867 | $ 4.99 |
| 10+ | $ 4.348 | $ 43.48 |
| 30+ | $ 4.0221 | $ 120.66 |
| 100+ | $ 3.5844 | $ 358.44 |
| 650+ | $ 3.4288 | $ 2228.72 |
| 1,300+ | $ 3.3607 | $ 4368.91 |
Standard Packaging650/Full Reel | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | 5A992C |
| CNHTS | 8517629200 |
| USHTS | 8517620090 |
| TARIC | 8517620000 |
| CAHTS | 8517620090 |
| BRHTS | 85176299 |
| INHTS | 85176290 |
| MXHTS | 8517.62.99 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | 5A992C |
| CNHTS | 8517629200 |
| USHTS | 8517620090 |
| TARIC | 8517620000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8517620090 |
| BRHTS | 85176299 |
| INHTS | 85176290 |
| MXHTS | 8517.62.99 |



