HONGFA HF49FD/005-1H11
| Manufacturer | HONGFAAsian Brands |
| MPN | HF49FD/005-1H11 |
| LCSC Part # | C28975 |
| Packaging | SIP,20x5mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | RELAY POWER SPST-NO 5A 5V |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Relays/Power Relays | |
| Manufacturer | HONGFA | |
| Packaging | SIP,20x5mm | |
| Contact Material | AgNi | |
| Coil Type | Non-Polarized - Single Coil | |
| Coil Voltage | 5V | |
| Number of Pins | 4 | |
| Operating Temperature | -40℃~+85℃ | |
| Switching Current(Max) | 5A | |
| Release Time | 5ms | |
| Operate Time | 10ms | |
| Contact Resistance | 100mΩ | |
| Contact Rating | 5A@250VAC;5A@30VDC | |
| Coil Rated Power | 120mW | |
| Switching Voltage(Max) | 250V@AC;30V@DC | |
| Contact Form | 1 Set Normally Open: 1A (SPST NO) | |
| Coil Resistance | 208Ω |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 100 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 20,631
20,631 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 1.4208 | $ 1.42 |
| 10+ | $ 1.1988 | $ 11.99 |
| 30+ | $ 1.1036 | $ 33.11 |
| 100+ | $ 0.9849 | $ 98.49 |
| 1,000+ | $ 0.9003 | $ 900.30 |
| 2,000+ | $ 0.8897 | $ 1779.40 |
Standard Packaging100/Full Tube | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8536411090 |
| USHTS | 8536410030 |
| TARIC | 8536411090 |
| CAHTS | 8536410099 |
| BRHTS | 85364100 |
| INHTS | 85364100 |
| MXHTS | 8536.41.10 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8536411090 |
| USHTS | 8536410030 |
| TARIC | 8536411090 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536410099 |
| BRHTS | 85364100 |
| INHTS | 85364100 |
| MXHTS | 8536.41.10 |



