KNSCHA RVT220UF16V67RV0015
| Manufacturer | KNSCHAAsian Brands |
| MPN | RVT220UF16V67RV0015 |
| LCSC Part # | C2887273 |
| Packaging | SMD,D6.3xL7.7mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | CAP ALUM 220uF ±20% 16V SMD |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Passives/Capacitors/Aluminum Electrolytic Capacitors | |
| Manufacturer | KNSCHA | |
| Packaging | SMD,D6.3xL7.7mm | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 16V | |
| Lifetime | 2000hrs@105℃ | |
| Capacitance | 220uF | |
| Ripple Current | 110mA@120Hz | |
| Operating Temperature | -55℃~+105℃ | |
| Equivalent Series Resistance(ESR) | - | |
| Height - Seated (Max) | 7.7mm | |
| Diameter | 6.3mm |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 20 |
| Multiple | 20 |
| Standard Packaging | 1000 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 171,080
171,080 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 20+ | $ 0.0381$ 0.0343 | $ 0.69 |
| 200+ | $ 0.0296$ 0.0267 | $ 5.34 |
| 1,000+ | $ 0.0258$ 0.0233 | $ 23.30 |
| 2,000+ | $ 0.0229$ 0.0207 | $ 41.40 |
| 10,000+ | $ 0.0218$ 0.0197 | $ 197.00 |
| 20,000+ | $ 0.0211$ 0.0190 | $ 380.00 |
Standard Packaging1000/Full Reel | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8532229000 |
| USHTS | 8532230020 |
| TARIC | 8532220000 |
| CAHTS | 8532220000 |
| BRHTS | 85322200 |
| INHTS | 85322200 |
| MXHTS | 8532.22.99 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8532229000 |
| USHTS | 8532230020 |
| TARIC | 8532220000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8532220000 |
| BRHTS | 85322200 |
| INHTS | 85322200 |
| MXHTS | 8532.22.99 |



