HCTL RS606-10N011CG1B-3A
| Manufacturer | HCTLAsian Brands |
| MPN | RS606-10N011CG1B-3A |
| LCSC Part # | C2885789 |
| Packaging | Through Hole,30.5x13.5mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | SWITCH ROCKER SPST 6A 250V |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Switches/Rocker Switches | |
| Manufacturer | HCTL | |
| Packaging | Through Hole,30.5x13.5mm | |
| Circuit | SPST | |
| Actuator Color | Green | |
| Actuator Type | Concave Bend | |
| Life | 10000 times | |
| Current Rating | 6A | |
| Length | 30.5mm | |
| Termination Style | PC Pin | |
| Switch Height | 21.6mm | |
| Width | 13.5mm | |
| Voltage Rating (DC) | - | |
| Voltage Rating (AC) | 250V | |
| Operating Temperature | -25℃~+85℃ | |
| With Lamp | - | |
| Actuator Identifier | - O |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 100 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 521
521 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 0.6586$ 0.5269 | $ 0.53 |
| 10+ | $ 0.5333$ 0.4267 | $ 4.27 |
| 30+ | $ 0.4723$ 0.3779 | $ 11.34 |
| 100+ | $ 0.4096$ 0.3277 | $ 32.77 |
| 500+ | $ 0.3727$ 0.2982 | $ 149.10 |
| 1,000+ | $ 0.3534$ 0.2828 | $ 282.80 |
Standard Packaging100/Full Bag | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8536500090 |
| USHTS | 8536507000 |
| TARIC | 8536500300 |
| CAHTS | 8536501000 |
| BRHTS | 85365090 |
| INHTS | 85365090 |
| MXHTS | 8536.50.09 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8536500090 |
| USHTS | 8536507000 |
| TARIC | 8536500300 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536501000 |
| BRHTS | 85365090 |
| INHTS | 85365090 |
| MXHTS | 8536.50.09 |



