HCTL RS606-1010011CBB
| Manufacturer |
HCTL
Asian Brands |
| Mfr. Part # | RS606-1010011CBB |
| LCSC Part # | C2885787 |
| Package | Through Hole,30.5x13.5mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | SWITCH ROCKER SPST 16A 250V |
| Description | Rocker Switch SPST 16A(AC) 250V Through Hole |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | Select All |
|---|---|---|
| Category | Switches/Rocker Switches | |
| Manufacturer | HCTL | |
| Package | Through Hole,30.5x13.5mm |
Show similar products (0) >
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8536500090 |
| USHTS | 8536507000 |
| TARIC | 8536500300 |
| CAHTS | 8536501000 |
| BRHTS | 85365090 |
| INHTS | 85365090 |
| MXHTS | 8536.50.09 |
Related Resources
| Type | Link |
|---|---|
| Datasheet | |
| EDA Models |
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 100 |
| Sales Unit | Piece |
In-Stock:
1,382
1,382
Available for Immediate Shipping
Add to BOM List (Project)
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
1+ | $ 0.5407 | $ 0.54 |
10+ | $ 0.4367 | $ 4.37 |
30+ | $ 0.3855 | $ 11.57 |
100+ | $ 0.32 | $ 32.00 |
500+ | $ 0.2896 | $ 144.80 |
1,000+ | $ 0.2736 | $ 273.60 |
Standard Packaging 100/Full
Bag | ||
Better price for more quantity?
$