XUNPU FPC-05F-20PH20
| Manufacturer |
XUNPU
Asian Brands |
| MPN | FPC-05F-20PH20 |
| LCSC Part # | C2856803 |
| Packaging | SMD,P=0.5mm,Surface Mount,Right Angle |
| Customer # | |
| Key Attributes | CONN FFC FPC 20POS 0.5mm BOTTOM CNT SMD R/A |
| Description | FFC/FPC Connector 20 Position 0.5mm Pitch Bottom Contact Surface Mount, Right Angle -25℃~+85℃ |
| Datasheet | |
| Custom Cables | MOQ 1pc |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | All |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects/FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors/FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies | |
| Manufacturer | XUNPU | |
| Packaging | SMD,P=0.5mm,Surface Mount,Right Angle |
Show similar products (0) >
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
Related Resources
| Type | Link |
|---|---|
| Datasheet | |
| EDA Models |
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 5 |
| Multiple | 5 |
| Standard Packaging | 2000 |
| Sales Unit | Piece |
LCSC offers a comprehensive range of cost-effective custom cable solutions tailored for diverse electronic components and electrical applications. Our products comply with RoHS and UL standards, guaranteeing premium quality and reliability. Leveraging our extensive on-site connector inventory, we provide flexible services with no MOQ, rapid quoting, and short lead times—ensuring a seamless and efficient procurement experience.
Learn more.
In-Stock:
106,660
106,660
In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
5+ | $ 0.1001 | $ 0.50 |
50+ | $ 0.0811 | $ 4.06 |
150+ | $ 0.0705 | $ 10.58 |
2,000+ | $ 0.0641 | $ 128.20 |
4,000+ | $ 0.0557 | $ 222.80 |
10,000+ | $ 0.0548 | $ 548.00 |
Standard Packaging 2000/Full
Reel | ||
Better price for more quantity?
$