HCTL HC-PHD-2*2AW
| Manufacturer | HCTLAsian Brands |
| MPN | HC-PHD-2*2AW |
| LCSC Part # | C2845631 |
| Packaging | Through Hole,Right Angle,P=2mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | CONN HEADER TH R/A 4POS 2mm |
| Datasheet | |
| Custom Cables | MOQ 1pc |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects/Rectangular Connectors/Headers, Male Pins | |
| Manufacturer | HCTL | |
| Packaging | Through Hole,Right Angle,P=2mm | |
| Reference Series | PHD | |
| Contact Material | Brass | |
| Color | - | |
| Flame Retardant Rating | - | |
| Number of Rows | 2 | |
| Supplementary Features | - | |
| Mounting Type | Right Angle | |
| Number of PINs | 4P | |
| Operating Temperature | -25℃~+85℃ | |
| Plastic Material | PA46 | |
| Pitch | 2mm | |
| Number of PINs Per Row | 2 | |
| Contact Plating | Tin | |
| Current Rating | 3A | |
| Voltage Rating (Max) | 250V | |
| X-Length of Bottom Edge on Board (Spacing Line) | 6mm | |
| Pin Structure | 2x2P | |
| Row Spacing | 2mm |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 10 |
| Multiple | 10 |
| Standard Packaging | 2000 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 5,580
5,580 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 10+ | $ 0.0759 | $ 0.76 |
| 100+ | $ 0.0605 | $ 6.05 |
| 300+ | $ 0.0527 | $ 15.81 |
| 2,000+ | $ 0.046 | $ 92.00 |
| 4,000+ | $ 0.0413 | $ 165.20 |
| 10,000+ | $ 0.039 | $ 390.00 |
Standard Packaging2000/Full Bag | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
Custom Cables: MOQ 1pc
LCSC offers a comprehensive range of cost-effective custom cable solutions tailored for diverse electronic components and electrical applications. Our products comply with RoHS and UL standards, guaranteeing premium quality and reliability. Leveraging our extensive on-site connector inventory, we provide flexible services with no MOQ, rapid quoting, and short lead times—ensuring a seamless and efficient procurement experience. Learn more.



