TUYA WB3S(h238)
| Manufacturer | TUYAAsian Brands |
| MPN | WB3S(h238) |
| LCSC Part # | C2844248 |
| Packaging | SMD,24x16mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | SMD,24x16mm RF Transceiver Modules and Modems RoHS |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | RF and Wireless/RF Transceiver Modules and Modems | |
| Manufacturer | TUYA | |
| Packaging | SMD,24x16mm |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 100 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Introduction
AI Translation
WB3S is a low-power embedded Wi-Fi + Bluetooth LE dual-protocol module. It is built around the highly integrated wireless RF chip BK7231T with a minimal number of peripheral components, featuring a built-in Wi-Fi network protocol stack and a rich set of library functions. It also incorporates a low-power 32-bit MCU, 1T1R WLAN, a maximum clock frequency of 120MHz, 256K SRAM, 2Mbyte flash, and abundant peripheral resources. Built on an RTOS platform, it integrates library functions for all Wi-Fi MAC and TCP/IP protocols, enabling users to develop embedded Wi-Fi products tailored to their specific requirements.
Features
AI Translation
- Built-in low-power 32-bit CPU, can also serve as application processor
- Clock frequency: 120MHz
- Operating voltage: 3.0V - 3.6V
- Peripherals: 9×GPIOs, 1×UART, 1×ADC
- Wi-Fi Connectivity
- 802.11 b/g/n
- Channels 1 - 14 @ 2.4GHz
- Supports WEP, WPA/WPA2, WPA/WPA2 PSK (AES) security
- Max output power +16dBm in 802.11b mode
- Supports SmartConfig (Android and iOS devices)
- On-board PCB antenna, antenna gain 1.5dBi
- Operating temperature: -40°C to 85°C
- Bluetooth LE
- Supports Bluetooth Low Energy (V4.2)
- Max output power +6dBm
- On-board PCB antenna, antenna gain 1.5dBi
Applications
AI Translation
- Smart Building
- Smart Home/Appliances
- Smart Socket
- Smart Lighting
- Industrial Wireless Control
- Baby Monitor
- Network Camera
- Smart Bus
Out of Stock
Notify Me
Add to BOM List
| Qty | Unit Price(Reference Only) | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 3.308 | $ 3.31 |
| 10+ | $ 2.8385 | $ 28.39 |
| 30+ | $ 2.5608 | $ 76.82 |
| 100+ | $ 2.1511 | $ 215.11 |
| 500+ | $ 2.0207 | $ 1010.35 |
| 1,000+ | $ 1.9624 | $ 1962.40 |
Standard Packaging100/Full Reel | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8517629200 |
| USHTS | 8517620090 |
| TARIC | 8517620000 |
| CAHTS | 8517620090 |
| BRHTS | 85176299 |
| INHTS | 85176290 |
| MXHTS | 8517.62.99 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8517629200 |
| USHTS | 8517620090 |
| TARIC | 8517620000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8517620090 |
| BRHTS | 85176299 |
| INHTS | 85176290 |
| MXHTS | 8517.62.99 |



