SURGING 10D561K
| Manufacturer | SURGINGAsian Brands |
| MPN | 10D561K |
| LCSC Part # | C2839517 |
| Packaging | Through Hole,P=7.5mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | VARISTOR 504V~616V 2.5kA P=7.5mm |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Circuit Protection/Varistors, MOVs | |
| Manufacturer | SURGING | |
| Packaging | Through Hole,P=7.5mm | |
| Clamping Voltage | 925V | |
| Energy | 70J | |
| Capacitance | 180pF@1kHz | |
| Maximum DC Volts | 460V | |
| Maximum AC Volts | 350V | |
| Varistor Voltage | 504V~616V |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 10 |
| Multiple | 10 |
| Standard Packaging | 500 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Features
AI Translation
- Wide operating voltage (V1mA) range from 8V to 1800V.
- Fast responding to transient over-voltage.
- Large absorbing transient energy capability.
- Low clamping ratio and no following-on current.
In-Stock: 37,080
37,080 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 10+ | $ 0.0489$ 0.0465 | $ 0.47 |
| 100+ | $ 0.0391$ 0.0372 | $ 3.72 |
| 500+ | $ 0.0332$ 0.0316 | $ 15.80 |
| 1,000+ | $ 0.0296$ 0.0282 | $ 28.20 |
| 5,000+ | $ 0.0266$ 0.0253 | $ 126.50 |
| 10,000+ | $ 0.0252$ 0.0240 | $ 240.00 |
Standard Packaging500/Full Bag | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8533400000 |
| USHTS | 8533404000 |
| TARIC | 8533401000 |
| CAHTS | 8533400000 |
| BRHTS | 85334013 |
| INHTS | 85334090 |
| MXHTS | 8533.40.01 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8533400000 |
| USHTS | 8533404000 |
| TARIC | 8533401000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8533400000 |
| BRHTS | 85334013 |
| INHTS | 85334090 |
| MXHTS | 8533.40.01 |



