VDR VDR-10D330K
| Manufacturer | VDRAsian Brands |
| MPN | VDR-10D330K |
| LCSC Part # | C283933 |
| Packaging | Through Hole,P=7.5mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | VARISTOR 29.5V~36.5V 500A P=7.5mm |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Circuit Protection/Varistors, MOVs | |
| Manufacturer | VDR | |
| Packaging | Through Hole,P=7.5mm | |
| Clamping Voltage | 65V | |
| Pitch | 7.5mm | |
| Rated Wattage | 50mW | |
| Energy | 4J | |
| Capacitance | 3nF@1kHz | |
| Maximum DC Volts | 26V | |
| Maximum AC Volts | 20V | |
| Varistor Voltage | 29.5V~36.5V |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 5 |
| Multiple | 5 |
| Standard Packaging | 500 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Introduction
AI Translation
Wide operating voltage (V1mA) range from 18V to 1100V. Fast response to transient overvoltage. High transient energy absorption capability. Low clamping ratio with no follow-on current. MSL Level 1 per J-STD-020. Safety certifications: CUL-E317616 VDE-40028836 CQC-12001076479 ISO9001-2018.
Operating temperature: (-40℃ ~ +85℃) & (-40℃ ~ +125℃). Storage temperature: -40℃ ~ +125℃. Operating surface temperature: +115℃. Insulation resistance: >100MΩ. Coating (epoxy resin): Flame retardant to UL 94 V-0.
Features
AI Translation
- Wide operating voltage (V1mA) range from 18V to 1100V.
- Fast responding to transient over-voltage.
- Large absorbing transient energy capability.
- Low clamping ratio and no follow-on current.
- Meets MSL level 1, per J-STD-020
- Safety number : CUL- E317616 VDE- 40028836 CQC-12001076479 ISO9001-2018
Applications
AI Translation
- Transistor, Diode, IC, Thyristor or Triac semiconductor protection.
- Surge protection in consumer electronics.
- Surge protection in industrial electronics.
- Surge protection in electronic home appliances, gas and petroleum appliances.
- Relay and electromagnetic valve surge absorption.
In-Stock: 2,695
2,695 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 5+ | $ 0.0997 | $ 0.50 |
| 50+ | $ 0.078 | $ 3.90 |
| 150+ | $ 0.0672 | $ 10.08 |
| 500+ | $ 0.059 | $ 29.50 |
| 2,500+ | $ 0.0525 | $ 131.25 |
| 5,000+ | $ 0.0493 | $ 246.50 |
Standard Packaging500/Full Bag | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8533400000 |
| USHTS | 8533404000 |
| TARIC | 8533401000 |
| CAHTS | 8533400000 |
| BRHTS | 85334013 |
| INHTS | 85334090 |
| MXHTS | 8533.40.01 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8533400000 |
| USHTS | 8533404000 |
| TARIC | 8533401000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8533400000 |
| BRHTS | 85334013 |
| INHTS | 85334090 |
| MXHTS | 8533.40.01 |



