ESPRESSIF ESP32-C3-MINI-1-N4
| Manufacturer | ESPRESSIFAsian Brands |
| MPN | ESP32-C3-MINI-1-N4 |
| LCSC Part # | C2838502 |
| Packaging | SMD,16.6x13.2mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | 2.4GHz Wi-Fi(802.11b/g/n) and Bluetooth 5 module |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | RF and Wireless/RF Transceiver Modules and Modems | |
| Manufacturer | ESPRESSIF | |
| Packaging | SMD,16.6x13.2mm | |
| Model | Transceiver | |
| Output Power(Max) | 20.5dBm | |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V | |
| Antenna Type | On-board PCB Antenna | |
| Sensitivity | -98dBm | |
| Receive Current | 84mA | |
| Features | Integrated antenna;Built-in watchdog;Integrated temperature sensor | |
| Interface | UART;SPI;I2C;I2S;USB | |
| Operating Temperature | -40℃~+85℃ | |
| Current Of Transmitting | 350mA |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 650 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 15,568
15,568 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 3.3129 | $ 3.31 |
| 10+ | $ 2.9508 | $ 29.51 |
| 30+ | $ 2.7656 | $ 82.97 |
| 100+ | $ 2.4019 | $ 240.19 |
| 650+ | $ 2.3126 | $ 1503.19 |
| 1,300+ | $ 2.2736 | $ 2955.68 |
Standard Packaging650/Full Reel | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | 5A992C |
| CNHTS | 8542399000 |
| USHTS | 8542390001 |
| TARIC | 8542399000 |
| CAHTS | 8542390000 |
| BRHTS | 85423999 |
| INHTS | 85423900 |
| MXHTS | 8542.39.99 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | 5A992C |
| CNHTS | 8542399000 |
| USHTS | 8542390001 |
| TARIC | 8542399000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8542390000 |
| BRHTS | 85423999 |
| INHTS | 85423900 |
| MXHTS | 8542.39.99 |



