KNSCHA 01EC1230
| Manufacturer | KNSCHAAsian Brands |
| MPN | 01EC1230 |
| LCSC Part # | C2831783 |
| Packaging | Through Hole,D8xL12mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | CAP ALUM 220uF ±20% 35V TH |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Passives/Capacitors/Aluminum Electrolytic Capacitors | |
| Manufacturer | KNSCHA | |
| Packaging | Through Hole,D8xL12mm | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 35V | |
| Lifetime | 2000hrs@105℃ | |
| Capacitance | 220uF | |
| Ripple Current | 290mA@120Hz | |
| Pin Spacing | 3.5mm | |
| Operating Temperature | -40℃~+105℃ | |
| Equivalent Series Resistance(ESR) | - | |
| Height - Seated (Max) | 12mm | |
| Diameter | 8mm |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 20 |
| Multiple | 20 |
| Standard Packaging | 500 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 10,240
10,240 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 20+ | $ 0.0364$ 0.0328 | $ 0.66 |
| 200+ | $ 0.0289$ 0.0261 | $ 5.22 |
| 500+ | $ 0.0247$ 0.0223 | $ 11.15 |
| 2,000+ | $ 0.0221$ 0.0199 | $ 39.80 |
| 10,000+ | $ 0.0199$ 0.0180 | $ 180.00 |
| 20,000+ | $ 0.0188$ 0.0170 | $ 340.00 |
Standard Packaging500/Full Bag | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8532229000 |
| USHTS | 8532230020 |
| TARIC | 8532220000 |
| CAHTS | 8532220000 |
| BRHTS | 85322200 |
| INHTS | 85322200 |
| MXHTS | 8532.22.99 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8532229000 |
| USHTS | 8532230020 |
| TARIC | 8532220000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8532220000 |
| BRHTS | 85322200 |
| INHTS | 85322200 |
| MXHTS | 8532.22.99 |



