KNSCHA 03EC0575
| Manufacturer | KNSCHAAsian Brands |
| MPN | 03EC0575 |
| LCSC Part # | C2831775 |
| Packaging | Through Hole,D8xL12mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | CAP ALUM 470uF ±20% 25V TH |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Passives/Capacitors/Aluminum Electrolytic Capacitors | |
| Manufacturer | KNSCHA | |
| Packaging | Through Hole,D8xL12mm | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 25V | |
| Lifetime | 8000hrs@105℃ | |
| Capacitance | 470uF | |
| Ripple Current | 470mA@100kHz | |
| Pin Spacing | 3.5mm | |
| Operating Temperature | -55℃~+105℃ | |
| Equivalent Series Resistance(ESR) | 400mΩ@100kHz | |
| Height - Seated (Max) | 12mm | |
| Diameter | 8mm |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 10 |
| Multiple | 10 |
| Standard Packaging | 500 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 52,160
52,160 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 10+ | $ 0.0521$ 0.0469 | $ 0.47 |
| 100+ | $ 0.0427$ 0.0385 | $ 3.85 |
| 500+ | $ 0.0346$ 0.0312 | $ 15.60 |
| 1,000+ | $ 0.0311$ 0.0280 | $ 28.00 |
| 5,000+ | $ 0.0283$ 0.0255 | $ 127.50 |
| 10,000+ | $ 0.0269$ 0.0243 | $ 243.00 |
Standard Packaging500/Full Bag | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8532229000 |
| USHTS | 8532230020 |
| TARIC | 8532220000 |
| CAHTS | 8532220000 |
| BRHTS | 85322200 |
| INHTS | 85322200 |
| MXHTS | 8532.22.99 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8532229000 |
| USHTS | 8532230020 |
| TARIC | 8532220000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8532220000 |
| BRHTS | 85322200 |
| INHTS | 85322200 |
| MXHTS | 8532.22.99 |



