BAT WIRELESS BWCD-L6.0W2.0H2.0
| Manufacturer | BAT WIRELESSAsian Brands |
| MPN | BWCD-L6.0W2.0H2.0 |
| LCSC Part # | C2826551 |
| Packaging | SMD,D=2mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | 6mm Length 1.5A 36V |
| Datasheet | |
| Custom Cables | MOQ 1pc |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects/Contacts/Contacts, Spring Loaded (Pogo Pins), and Pressure | |
| Manufacturer | BAT WIRELESS | |
| Packaging | SMD,D=2mm | |
| Voltage Rating | 36V | |
| Number of Pins | 1P | |
| Type | Pogo Pin | |
| Overall Length/Height | 6mm | |
| Contact Resistance | 30mΩ | |
| Elastic Life | 10000 times | |
| Current Rating | 1.5A |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 5 |
| Multiple | 5 |
| Standard Packaging | 1000 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 10,045
10,045 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 5+ | $ 0.0778 | $ 0.39 |
| 50+ | $ 0.0615 | $ 3.08 |
| 150+ | $ 0.0534 | $ 8.01 |
| 1,000+ | $ 0.0473 | $ 47.30 |
| 2,000+ | $ 0.0424 | $ 84.80 |
| 5,000+ | $ 0.0399 | $ 199.50 |
Standard Packaging1000/Full Reel | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 7326909000 |
| USHTS | |
| TARIC | |
| CAHTS | |
| BRHTS | |
| INHTS | |
| MXHTS |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 7326909000 |
| USHTS | |
| TARIC |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | |
| BRHTS | |
| INHTS | |
| MXHTS | |
Custom Cables: MOQ 1pc
LCSC offers a comprehensive range of cost-effective custom cable solutions tailored for diverse electronic components and electrical applications. Our products comply with RoHS and UL standards, guaranteeing premium quality and reliability. Leveraging our extensive on-site connector inventory, we provide flexible services with no MOQ, rapid quoting, and short lead times—ensuring a seamless and efficient procurement experience. Learn more.



