ruidakangDY RD5-110S12W
| Manufacturer | ruidakangDYAsian Brands |
| MPN | RD5-110S12W |
| LCSC Part # | C2764849 |
| Packaging | DIP,25.4x25.4mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | DC DC CONVERTER 12V 5W |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Power Supplies/Power Suppliers - Board Mount/DC DC Converters | |
| Manufacturer | ruidakangDY | |
| Packaging | DIP,25.4x25.4mm | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Iout | 417mA | |
| Vin | 40V~160V | |
| Ripple Noise | 100mVp-p | |
| Vout | 12V | |
| Frequency - Switching | 260kHz | |
| Operating Temperature | -25℃~+95℃ | |
| Quiescent Supply Current | 25mA | |
| Conversion Efficiency | 82% | |
| Features | Overvoltage protection;Short Circuit Protection;Automatic fault recovery | |
| Output Power | 5W | |
| Capacitive Load(Max) | 470uF |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 80 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Introduction
AI Translation
RD5-110S12W DC/DC wide input range (36Vdc ~ 72Vdc) industrial-grade power module. Features compact size and output overvoltage protection, providing 500Vdc high isolation voltage between input and output with 5W output power. Primarily used in communications and instrumentation applications.
Applications
AI Translation
- Communications
- Instrumentation
In-Stock: 149
149 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 6.854 | $ 6.85 |
| 10+ | $ 5.9558 | $ 59.56 |
| 30+ | $ 4.9411 | $ 148.23 |
| 100+ | $ 4.4816 | $ 448.16 |
Standard Packaging80/Full Box | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | |
| USHTS | |
| TARIC | |
| CAHTS | |
| BRHTS | |
| INHTS | |
| MXHTS |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | |
| USHTS | |
| TARIC |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | |
| BRHTS | |
| INHTS | |
| MXHTS | |



