Reomax MTS1100A
| Manufacturer | ReomaxAsian Brands |
| MPN | MTS1100A |
| LCSC Part # | C2762403 |
| Packaging | Through Hole,P=5.08mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | FUSE BRD MNT 1A TH |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Circuit Protection/Fuses | |
| Manufacturer | Reomax | |
| Packaging | Through Hole,P=5.08mm | |
| Melting I2t | 5.77 | |
| Interrupt Rating | 35A@250VAC | |
| Operating Temperature | -55℃~+125℃ | |
| Type | Square Fuse | |
| Current Rating | 1A | |
| Voltage Rating (DC) | 250V |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 20 |
| Multiple | 20 |
| Standard Packaging | 1000 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Features
AI Translation
- Pin pull strength: 5 N, 10±1 s
- Pin push strength: 2 N, 10±1 s
- Solderability: wave soldering 260°C, ≤3 s; iron soldering 350±10°C, ≤1 s
- Resistance to soldering heat: wave soldering 260°C, 10 s; iron soldering 350°C, 3 s
Applications
AI Translation
- Battery Charging
- Consumer Electronics
- Power Supply
- Industrial Controllers
In-Stock: 35,740
35,740 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 20+ | $ 0.0378 | $ 0.76 |
| 200+ | $ 0.0295 | $ 5.90 |
| 1,000+ | $ 0.0241 | $ 24.10 |
| 2,000+ | $ 0.0213 | $ 42.60 |
| 10,000+ | $ 0.0189 | $ 189.00 |
| 20,000+ | $ 0.0177 | $ 354.00 |
Standard Packaging1000/Full Bag | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536100000 |
| USHTS | 8536100040 |
| TARIC | 8536109010 |
| CAHTS | 8536100000 |
| BRHTS | 85361000 |
| INHTS | 85361010 |
| MXHTS | 8536.10.01 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536100000 |
| USHTS | 8536100040 |
| TARIC | 8536109010 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536100000 |
| BRHTS | 85361000 |
| INHTS | 85361010 |
| MXHTS | 8536.10.01 |



