Dersonic RM14D471KD1IE100
| Manufacturer | DersonicAsian Brands |
| MPN | RM14D471KD1IE100 |
| LCSC Part # | C2761683 |
| Packaging | Through Hole,P=7.5mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | VARISTOR 470V 4500A P=7.5mm |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Circuit Protection/Varistors, MOVs | |
| Manufacturer | Dersonic | |
| Packaging | Through Hole,P=7.5mm | |
| Clamping Voltage | 775V | |
| Pitch | 7.5mm | |
| Rated Wattage | 600mW | |
| Energy | 118J | |
| Capacitance | 430pF@1kHz | |
| Maximum DC Volts | 385V | |
| Maximum AC Volts | 300V | |
| Varistor Voltage | 470V |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 5 |
| Multiple | 5 |
| Standard Packaging | 500 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Introduction
AI Translation
A varistor has the volt-ampere characteristics in which current suddenly starts to flow through the device at a certain voltage. The varistors are used to protect components in electronic and electric circuits from overvoltage. Owing to the characteristic, the varistors are extremely effective as protecting devices of electronic and electric equipment by absorption of abnormal voltages and lightning pulses.
Features
AI Translation
- RoHS 2.0, REACH, and halogen-free compliant
Applications
AI Translation
- Consumer electronics: TVs, audio output devices, safety plugs, STBs, etc.
- Industrial products: motors, semiconductor components, relays, electromagnetic switches, power circuits, three-phase rectifier circuits, automatic control circuits, etc.
- Communication equipment: telephones, fax machines, switchboards, etc.
- Computers: computers, monitors, printers, scanners, power supplies, power adapters, etc.
- Automotive electronics
In-Stock: 65,020
65,020 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 5+ | $ 0.1077$ 0.1024 | $ 0.51 |
| 50+ | $ 0.086$ 0.0817 | $ 4.09 |
| 150+ | $ 0.0751$ 0.0714 | $ 10.71 |
| 500+ | $ 0.065$ 0.0618 | $ 30.90 |
| 2,500+ | $ 0.0585$ 0.0556 | $ 139.00 |
| 5,000+ | $ 0.0553$ 0.0526 | $ 263.00 |
Standard Packaging500/Full Bag | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8533400000 |
| USHTS | 8533404000 |
| TARIC | 8533401000 |
| CAHTS | 8533400000 |
| BRHTS | 85334013 |
| INHTS | 85334090 |
| MXHTS | 8533.40.01 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8533400000 |
| USHTS | 8533404000 |
| TARIC | 8533401000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8533400000 |
| BRHTS | 85334013 |
| INHTS | 85334090 |
| MXHTS | 8533.40.01 |



