RUILON 10D470K
| Manufacturer | RUILONAsian Brands |
| MPN | 10D470K |
| LCSC Part # | C26870 |
| Packaging | Through Hole,P=7.5mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | VARISTOR 42V~52V 500A P=7.5mm |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Circuit Protection/Varistors, MOVs | |
| Manufacturer | RUILON | |
| Packaging | Through Hole,P=7.5mm | |
| Clamping Voltage | 93V | |
| Rated Wattage | 50mW | |
| Energy | 4.2J | |
| Capacitance | 3.3nF@1kHz | |
| Maximum DC Volts | 38V | |
| Maximum AC Volts | 30V | |
| Varistor Voltage | 42V~52V |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 5 |
| Multiple | 5 |
| Standard Packaging | 500 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Features
AI Translation
- Wide operating voltage (V1mA) range from 18V to 1500V
- Fast responding to transient over-voltage
- Large absorbing transient energy capability
- Low clamping ratio and no following-on current
Applications
AI Translation
- Surge protection in consumer electronics
- Surge protection in industrial electronics
- Relay and electromagnetic valve surge absorption
- Transistor, diode, IC, thyristor or triac semiconductor protection
- Surge protection in electronic home appliances, gas and petroleum appliances
In-Stock: 75,385
75,385 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 5+ | $ 0.1499$ 0.1425 | $ 0.71 |
| 50+ | $ 0.1218$ 0.1158 | $ 5.79 |
| 150+ | $ 0.1073$ 0.1020 | $ 15.30 |
| 500+ | $ 0.0809$ 0.0769 | $ 38.45 |
| 2,500+ | $ 0.0768$ 0.0730 | $ 182.50 |
| 5,000+ | $ 0.0739$ 0.0703 | $ 351.50 |
Standard Packaging500/Full Bag | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8533400000 |
| USHTS | 8533404000 |
| TARIC | 8533401000 |
| CAHTS | 8533400000 |
| BRHTS | 85334013 |
| INHTS | 85334090 |
| MXHTS | 8533.40.01 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8533400000 |
| USHTS | 8533404000 |
| TARIC | 8533401000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8533400000 |
| BRHTS | 85334013 |
| INHTS | 85334090 |
| MXHTS | 8533.40.01 |



