TI LM5069MMX-2/NOPB
| Manufacturer | |
| MPN | LM5069MMX-2/NOPB |
| LCSC Part # | C2653582 |
| Packaging | VSSOP-10-0.5mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | IC SURGE STOPPER 9V~80V VSSOP-10-0.5mm |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Power Management (PMIC)/Hot Swap Controllers | |
| Manufacturer | TI | |
| Packaging | VSSOP-10-0.5mm | |
| Operating Temperature Range | -40℃~+125℃ | |
| Length | 3mm | |
| Height | 1.1mm | |
| Features | Overcurrent Protection;Short-Circuit Protection;Under-voltage lockout | |
| Width | 3mm | |
| Threshold Voltage | 55mV | |
| Number of Channels | 1 | |
| Peak Output Current(Source) | 16uA | |
| Voltage Rating | 9V~80V | |
| RDS(on) | - | |
| Peak Output Current(Sink) | 2mA |
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 3500 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Introduction
The LM5069 positive-voltage hot-swap controller provides intelligent control for power connections during the insertion and removal of circuit boards from a live system backplane or other hot-swap power supplies. The LM5069 offers inrush current control to limit system voltage sags and transients. The current limit and power dissipation in an external series-pass N-channel MOSFET can be programmed to ensure its operation within the Safe Operating Area (SOA). A power-good output is indicated when the output voltage is less than 1.25V of the input voltage. The input under-voltage and over-voltage lockout levels and hysteresis, as well as the initial insertion delay time and fault-monitoring time, can all be programmed. After fault monitoring, the LM5069-1 latches, while the LM5069-2 automatically restarts with a fixed duty cycle. The LM5069 is available in a 10-pin VSSOP package.
Features
- Wide operating voltage range: 9V to 80V
- Inrush current limiting for safe hot insertion into live power supplies
- Programmable maximum power dissipation in external pass device
- Adjustable current limit
- Circuit breaker function for severe overcurrent events
- Internal high-side charge pump and gate driver for external N-channel MOSFET
- Adjustable undervoltage lockout (UVLO) and hysteresis
- Adjustable overvoltage lockout (OVLO) and hysteresis
- Insertion timer allows ringing and transients to settle after system connection
- Programmable fault timer to prevent nuisance tripping
- Active-high, open-drain power good output
- Available in fault latch and auto-restart versions
- 10-pin VSSOP package
Applications
- Server backplane systems
- Base station power distribution systems
- Solid-state circuit breakers
- 24V and 48V industrial systems
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 2.1243 | $ 2.12 |
| 10+ | $ 1.8375 | $ 18.38 |
| 30+ | $ 1.6592 | $ 49.78 |
| 100+ | $ 1.4745 | $ 147.45 |
| 500+ | $ 1.3919 | $ 695.95 |
| 1,000+ | $ 1.3562 | $ 1356.20 |
Standard Packaging3500/Full Reel | ||
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8536300000 |
| USHTS | 8536308000 |
| TARIC | 8536301010 |
| CAHTS | 8536302000 |
| BRHTS | 85363090 |
| INHTS | 85363000 |
| MXHTS | 8536.30.01 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8536300000 |
| USHTS | 8536308000 |
| TARIC | 8536301010 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536302000 |
| BRHTS | 85363090 |
| INHTS | 85363000 |
| MXHTS | 8536.30.01 |



