TI TPS24701DGKR
| Manufacturer | |
| MPN | TPS24701DGKR |
| LCSC Part # | C2653579 |
| Packaging | VSSOP-8-0.65mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | 2.5 V to 18 V high-efficiency hot-swap controller |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Power Management (PMIC)/Hot Swap Controllers | |
| Manufacturer | TI | |
| Packaging | VSSOP-8-0.65mm |
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 2500 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Introduction
The TPS24700/1 are easy-to-use 2.5 V to 18 V hot-swap controllers that can drive external N-channel MOSFETs. Programmable current limit and fault time can prevent the power supply and load from being damaged by excessive current during startup. After startup, current exceeding the user-selected limit is allowed to pass until the set timeout is reached, except in the case of extreme overload where the load and power supply are directly disconnected. The 25 mV current sensing threshold has high accuracy, allowing the use of smaller sensing resistors with higher efficiency to reduce power consumption and shrink the footprint. A power-good output is provided for status monitoring and downstream load control. The TPS24700/1 can replace the LTC4211 in existing designs without the need for PCB updates and with minimal replacement of external components, enabling a high-precision and efficient solution.
Features
- 2.5V to 18V operating voltage
- Accurate current limit for startup
- Precise 25mV current sense threshold
- Timed overcurrent circuit breaker
- Power good status output
- Fast circuit breaker for short-circuit protection
- Latch-off (TPS24700) and retry version (TPS24701)
- Programmable UV threshold
- Drop-in upgrade replacement for LTC4211 — no layout change required
- Small MSOP-8 package
Applications
- Server backplanes
- Storage Area Networks (SAN)
- Medical systems
- Plug-in modules
- Base stations
- Consumer electronics
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 1.8749 | $ 1.87 |
| 10+ | $ 1.7217 | $ 17.22 |
| 30+ | $ 1.626 | $ 48.78 |
| 100+ | $ 1.4664 | $ 146.64 |
| 500+ | $ 1.4233 | $ 711.65 |
| 1,000+ | $ 1.4042 | $ 1404.20 |
Standard Packaging2500/Full Reel | ||
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8536300000 |
| USHTS | 8536308000 |
| TARIC | 8536301010 |
| CAHTS | 8536302000 |
| BRHTS | 85363090 |
| INHTS | 85363000 |
| MXHTS | 8536.30.01 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8536300000 |
| USHTS | 8536308000 |
| TARIC | 8536301010 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536302000 |
| BRHTS | 85363090 |
| INHTS | 85363000 |
| MXHTS | 8536.30.01 |



