ST MLPF-WB55-01E3
| Manufacturer | |
| MPN | MLPF-WB55-01E3 |
| LCSC Part # | C2651048 |
| Packaging | SMD-6P,1.6x1mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | 2.4 GHz low pass filter |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Passives/Filters/RF Filters | |
| Manufacturer | ST | |
| Packaging | SMD-6P,1.6x1mm | |
| Relative Bandwidth | - | |
| Impedance | 50Ω | |
| Frequency - Center | - | |
| Type of Filter | Low Pass | |
| Cut-Off Frequency | - | |
| Attenuation | 40dB;45dB;46dB;42dB | |
| Operating Temperature | -40℃~+105℃ | |
| Insertion Loss | 1.1dB |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 5000 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Introduction
AI Translation
The MLPF-WB55-01E3 integrates an impedance matching network and harmonics filter. The matching impedance network has been tailored to maximize the RF performance of STM32WB. This device uses STMicroelectronics IPD technology on non-conductive glass substrate which optimizes RF performance.
Features
AI Translation
- Integrated impedance matching to STM32WB55Cx/Rx, STM32WB50Cx, STM32WB35Cx and STM32WB30Cx
- LGA footprint compatible
- 50 Ω nominal impedance on antenna side
- Deep rejection harmonics filter
- Low insertion loss
- Small footprint
- Low thickness ≤ 450 μm
- High RF performance
- RF BOM and area reduction
- ECOPACK2 compliant
Applications
AI Translation
- Bluetooth 5
- OpenThread
- Zigbee
- IEEE 802.15.4
- Optimized for STM32WB55Cx/Rx, STM32WB50Cx, STM32WB35Cx and STM32WB30Cx
In-Stock: 1,769
1,769 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 0.4572 | $ 0.46 |
| 10+ | $ 0.3619 | $ 3.62 |
| 30+ | $ 0.3199 | $ 9.60 |
| 100+ | $ 0.2682 | $ 26.82 |
| 500+ | $ 0.2456 | $ 122.80 |
| 1,000+ | $ 0.2327 | $ 232.70 |
Standard Packaging5000/Full Reel | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8548000001 |
| USHTS | 8548000000 |
| TARIC | 8548009099 |
| CAHTS | 8548000000 |
| BRHTS | 85480010 |
| INHTS | 85480000 |
| MXHTS | 8548.10.01 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8548000001 |
| USHTS | 8548000000 |
| TARIC | 8548009099 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8548000000 |
| BRHTS | 85480010 |
| INHTS | 85480000 |
| MXHTS | 8548.10.01 |



