EVERLIGHT IRM-V840C/TR1
| Manufacturer | |
| MPN | IRM-V840C/TR1 |
| LCSC Part # | C264267 |
| Packaging | SMD-4P,6.6x3mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | 40kHz 5m 550uA 2.5V~5.5V SMD-4P,6.6x3mm Photo Detectors - Remote Receiver RoHS |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Sensors, Transducers/Optical Sensors/Photo Detectors - Remote Receiver | |
| Manufacturer | EVERLIGHT | |
| Packaging | SMD-4P,6.6x3mm | |
| Frequency - Center | 40kHz | |
| Transmission Distance | 5m | |
| Viewing Angle | ±45° @ Horizontal;±45° @ Vertical | |
| Operating Temperature | -20℃~+85℃ | |
| Current - Supply | 550uA | |
| Pd - Power Dissipation | - | |
| Voltage - Supply | 2.5V~5.5V |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 1000 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 153
153 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 0.5103$ 0.0562 | $ 0.06 |
| 10+ | $ 0.4057$ 0.0447 | $ 0.45 |
| 30+ | $ 0.3622$ 0.0399 | $ 1.20 |
| 100+ | $ 0.3059$ 0.0337 | $ 3.37 |
| 500+ | $ 0.2817$ 0.0310 | $ 15.50 |
| 1,000+ | $ 0.2656$ 0.0293 | $ 29.30 |
Standard Packaging1000/Full Reel | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8541490000 |
| USHTS | 8541491010 |
| TARIC | 8541490000 |
| CAHTS | 8541490090 |
| BRHTS | 85414900 |
| INHTS | 85414900 |
| MXHTS | 8541.40.02 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8541490000 |
| USHTS | 8541491010 |
| TARIC | 8541490000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8541490090 |
| BRHTS | 85414900 |
| INHTS | 85414900 |
| MXHTS | 8541.40.02 |



